Sürpriz Sonlarıyla Şaşırtan İspanyol Sinemasından 10 Film

İspanyol yapımı filmler genellikle gerilim türü olarak karşımıza çıkar. Bu sefer ise izlediğinizde kafanızı karşıtıracak mükemmel bir kurguya sahip olan 10 filmi sizler için hazırladık.

1- Julia’nın Gözleri – Los Ojos De Julia (2010) İMDb 6.7

Gizem, gerilim ve korkunun hakim olduğu bu filmin yönetmenliğini Gulliem Morales üstlenmiştir. Filmin başrolünde ise Belen Rueda bulunmakta ve ona  Lluis Homar eşlik etmektedir. Filmde Belen Rueda’nın canlandırdığı Julia’nın onu kör bırakacak bir hastalığı vardır. Julia’nın ikiz kız kardeşide aynı hastalığa yakalanmış ve kendini bodrum katında asarak intihar etmiştir. Herkes onun intihar ettiğini düşünmektedir. Julia ise diğerleriyle aynı fikirde değildir. Kardeşini kimin öldürdüğünü bu işin gerçek nedenini öğrenmek ister ve olaylar ve ipuçlarını tek tek toplamaya başlar. İşte tam bu anda itiberen izlendiğinin farkına varır. Bir yandan da gözündeki rahatsızlık hızla ilerler ve bundan dolayı Julia cerrahi bir operasyon geçirir. 2 hafta boyunca gözünde sargı ile yaşamaya başladığı sırada katilde geceleri Julia’nın evine girer. Ya da Julia böyle hissediyordur. Julia için gerilimli ve gizemli saatler başlamıştır. Acaba Julia karabasana dönen bu bu karanlık dünyadan kurtulabilecek miydi?

2- Kapan – La Habitacion De Farmat (2007) İMDb 6.7

İspanyolların gerilim filmlerinde basamak basamak çıkışına tanıklık edeceğiniz bu film, Fermat’s Room, Luis ve Rodrigo’nun yazıp yönettikleri ilk uzun metrajlı filmdir. Film adeta bir kabir azabına tutulmuş dört şanssız matematik uzmanını konu almaktadır. Birbirini hiç tanımayan dört matematikçi, gizemli biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için davet edilir. Orada kendilerini kötü bir sürpriz beklemektedir. Kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru olarak çözemezlerse, içinde bulundukları oda bir anda ölüm tuzağına dönüşecektir.

3- Karanlık Taraf – La Cara Oculta (2011)     İMDb 7.4

İspanyol sinemasında insan zekasının ne kadar yaratıcı olabileceğinin göstergesi olan bu film, İspanya,Kolombiya kardeşliğinde yapılmış harikulade bir psikolojik gerilim filmidir. Aşk, kıskançlık ve ihanetin sınırlarını keşfe çıkan bu flmin yönetmenliğini ve senaristliğini Andrés Baiz üstlenmiştir. Film, yetenekli bir orkestra şefi olan Adrian ve birlikte yaşadığı sevgilisi Belen’in II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilen ve içinde panik odası bulunan Kolombiya’daki eve taşınmasını konu alır.

4- Yetimhane – El Orfanato (2007) İMDb 7.5

İspanyol sinemasından gizemini son ana kadar koruyan ve hiç bir ipucu vermeden izleyiciyi buğulu ve gizemli kasvetiyle içine çeken, acabalar dedirten bir film daha. Laura’nın hikayesini anlatıldığı bu filmi Juan Antonio Bayona yönetti. Çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiş olan Laura 30 yıl sonra, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la geri döner.  Laura uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettirip engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmeyi istemektedir.  Yeni evine alışmaya çalışan küçük Simon kafasında hayali hikâyeler canlandırmaya ve çok da masumane olmayan oyunlar oynamaya başlar. Simon’un görünmez arkadaşları gün geçtikçe artınca, Laura da oğlunun başlangıçta önemsemediği bu yeni alışkanlığının etkisine girer. Simon’un bu ilginç dünyası ile birlikte Laura da uzun süredir unutmuş olduğu tedirgin edici çocukluk hatıralarıyla yüzleşmeye başlar.

5- İçinde Yaşadığım Deri – La Piel Que Habito (2011) İMDb 7.6

İspanya yapımlarının yükselişte olduğunu kanıtlar nitelikte bir yapım olan bu film Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. Bu film bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan ve psikolojisi bozuk bir plastik cerrah olan  Dr Robert Ledgard’ın yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor.

6- Ceset – El Cuerpo (2012) İMDb 7.6

Senaryosu, kurgusu, etkileyici sahneleri ve merak uyandırıcı replikleriyle  İspanyol yapımı harika bir film daha. İş kadını olan Mayka’nın cesedi morgdan kaybolur ve  dava ile ilgilenmesi için eşini yeni kaybetmiş olan dedektif Jaime Pena görevlendirilir.  Bu davayı hem kişisel duygularını çözüme kavuşturmak hem de hala meslekte iyi bir polis olduğunu göstermek için değerlendirecektir. Fakat olayın o kadar çok karanlık noktası vardır ki davaya dahil olan hiç kimse aslında göründüğü kişi değildir. Ve yaşanılan olaylar Pena’yı farklı sonuçlara götürecektir.

7- Diğerleri – The Others (2001) İMDb 7.6

Gerilim ve korkunun hakim olduğu bu film ABD, İspanya, Fransa ve İtalya ortak yapımıdır. II.Dünya Savaşı sonrası dönemi anlatan bu filmde kocasını savaşta kaybetmiş olan Grace ve  güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğunun hikayesi konu edilmiştir. Aile perdelerin sımsıkı kapalı tutulduğu, kimsenin uğramadığı büyük bir konakta yaşamaktadır. Grace eve yardımcılar aramakta ve gelenleri de çocuklarının sağlık durumu konusunda  uyarmaktadır. Grace ‘nin kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inandığını söyler. Sisli bir gecede Grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır ve eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar.

8- Aç Gözünü – Abre Los Ojos (2000) İMDb 7.8

Alejandro Amanebar’ın yönettiği filmin başrollerinde Penelope Cruz, Eduardo Noriega ve Chete Lera var. Film genç, ne istediğini bilen ve kendi halinde yaşayan Cesar’ın Sofia ile tanışmasıyla değişen hikayesini konu almaktadır.

9- Görünmez Misafir – Contratiempo (2017) İMDb 8

Kariyerinde hızla yükselen bir iş adamı olan Adrian Doria evlidir. Yaptığı ticari anlaşmalar ve ileri teknoloji şirketinden dolayı “Yılın Adamı” ünvavına sahip olur.  Bir gün bir dağ otelinin odasında yanında fotoğrafçı olan sevgilisi Laura Vidan’ın cesedi ile polise yakalanır. Adrian, sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmaktadır. Bu sırada tanıştığı  Virginia Goodman ise tanık hazırlama ve adli bildirimlerde uzman olan deneyimli bir avukattır. Adrian ise Virgina’ya yaşanan olayları en başından anlatmaya başlar. Virginia ve Adrian olay hakkında konuşmalarını ve araştırmalarını sürdürürler. Fakat Vieginia Adrian’ın ifadesinden ikna olmaz ve onu hikayesinin karanlık noktalarını açığa çıkarması için zorlar.

10- Gözlerindeki sır- El Secreto De Sus Ojos (2010)İMDb 8.2

Hem teknik olarak, hem anlatım olarak, hem de  anlatılan açısından bazı anlarda soluk kesen bir film. Bolca varoluşçu sorgulamalara da imza atan , sıkmayan ve daraltmayan bu filmde 70’li yılların diktatörlük ve iç savaş döneminde çarpık adalet anlayışını inanılmaz bir dille yansıtıyor. Filmde Benjamin Esposito hükümet ebağlı bir görevlidir. 1974 Haziran ayında 30 sene önce Buenos Aires işlenen bir tecavüz vakasını araştırmak üzere görev alır ve suç mahaline vardığında bu vahşet karşısında donakalmıştır. Ricardo Darin’in canlandırdığı Benjamin Esposito katili bulacağına ve adalet karşısına çıkaracağına yemin etmiştir. Soledad Villamil, Guillermo Francella, Pablo Rago gibi isimlerin rol aldığı, Juan José Campanella’nın yapım ve yönetmenliğini yaptığı bu film, 2010 senesi Oscar Ödülleri’nde EN İYİ YABANCI FİLM dalında Oscar’ı kazanmıştır.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32