Yurtdışına Göçte 2 Alternatif Ülke: İspanya ve Uruguay

Türkiye’den Yurtdışına göç edilmek istenen ülkelerin başında Kanada, Amerika, Norveç, İspanya, Uruguay gelir. Fakat İspanyolca konuşulan ülkeler olması sebebiyle İspanya ve Uruguay bizim kesinlikle tercih sebebimiz olurdu. Eğer böyle bir durumda sizin de tercih sebebiniz bu iki ülke olursa bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Şunu hatırlatmadan geçmeyeleim bu bilgiler zaman içerisinde günccellenebilir ve değişebilir. Ama genel hatlarıyla bu bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

İspanya’nın göçmenlik konusunda tercih edilen ülkelerden biri olmasının sebebi gayrimenkul yatırımında oturma izni sağlamasıdır. Eğer minimumda 500.000Euro’luk bir yatırım yapabilecekseniz hem kendinize hem eşinize hem de çocuklarınıza oturum alabilmek için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Eğer böyle bir başvuruda bulunduysanız öncelikle bir yıllık “yatırımcı vizesi” alıyorsunuz. Bu bir yılın sonuna kadar gayrimenkul alır ve bunu ispat ederseniz 2 senelik oturma iznine sahip oluyorsunuz. Bu oturma izninizle eşinize, 18 yaşın altındaki çocuğunuza ya da 18 yaşından büyük olsa da size ekonomik açıdan bağımlı olan çocuğunuza oturma izni almak için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu 2 yıllık sürede yatırımınızla ilgili gereken bütün yasal zorunlulukları olması gerektiği şekilde yerine getirirseniz, 5 senelik oturma izni hakkınız daha oluyor. 10 sene boyunca İspanya’da kalırsanız, İspanya vatandaşı olmaya hak kazanıyorsunuz. Eğer böyle bir yatırımınız yoksa de tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi bulduğunuz bir iş ve işvereniniz aracılığıylada göçmenlik sürecinizi başlatabiliyorsunuz.

Tercihiniz İspanya değil de Uruguaysa ülkeye herhangi bir yatırım yapmanız ya da herhangi bir konuda kendinizi ispatlamanız falan gerekmiyor. Öncelikle sicil kaydı, evliyseniz evlilik cüzdanı, Uruguay’da yaşayacağınız yere dair bilgi vs. gibi belgeleri sunarak bir oturma izni almanız gerekmektedir. Bir de ülkede çalışmaya başlayıncaya kadar geçinebileceğiniz paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanız lazım. Ama bu kanıt için çok yüksek meblalardan abhsetmiyoruz. Daha sonra oturum iznin alana kadar size verilen geçici bir belge ile ülkede yaşamaya başlıyorsunuz. Bu sürecin ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir bilgi veremiyoruz, çünkü başvuru döneminize göre bu süreç değişmektedir. Oturma izniniz onaylandıktan sonra evliyseniz 3 yıl, bekarsanız da 5 yıl içinde Uruguay vatandaşı olma hakkını elde ediyorsunuz. Bu süreç, oturma iznini aldığınız andan itibaren değil, başvuruda bulunduğunuz günden itibaren sayılıyor.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32