Yabancıların Hayır Diyemediği Türk Lezzetleri

Türk yemekleri onlarca kültürden etkilenerek yüzlerce yıllık birikimle oraya çıkan bir zenginliktir. Dolmasından, mantısına kadar uzanan listede hemen hepimizin hayr diyemeyeceği yemekler var. Söz konusu olduğunda kayıtsız kalamadığımız lahmacundan tadına doyamadığımız mantıya, hamarat ellerin ustalık eseri çiğ köfteden dumanı üstünde öönümüze gelen iskendere, hepimizin çılgınlar gibi yediği adana kebaptan, en güzel sofraların başrolü olan dolmaya kadar hemen hepimizin ağzını sulandıran enfes lezzetler. Türk yemeklerinin ünü ise sınırlarımızı çoktan aştı. Tabiki bu lezzetler sadece bizlerin değil yabancıların da oldukça ilgisini çekiyor. Peki yabancıların da çok beğendiği bu Türk yemeklerini İspanyolca tanıtmayı denediniz mi? İşte kısa kısa açıklamalarıyla yabancıların en çok beğendiği Türk yemeğinin İspanyolcaları…

Dolma: El nombre de dolma hace referencia a “algo relleno”, se puede tratar de platos rellenos de verduras o de carne. El más típico consiste en hojas de vid cocinadas en aceite de oliva y rellenas de arroz con especias y limón.

Dolma ismi, “doldurulmuş bir şey” anlamına gelir, sebze veya et ile doldurulmuş yemekler olabilir. En tipik olanı zeytinyağında pişirilmiş ve baharat ve limonla pilavla doldurulmuş asma yapraklarından oluşur.

Lahmacun: También conocida como “pizza turca”, este plato de comida rápida consiste en una base de masa fina sobre la que se coloca carne picada con cebolla. Se rocía con limón, perejil y especias.

“Türk pizzası” olarak da bilinen bu fast food tabağı, üzerine kıymaların soğan ile birlikte yerleştirildiği ince bir hamur tabanından oluşuyor. Limon, maydanoz ve baharatlarla serpilir.

Döner Kebap: A pesar de ser un plato de comida rápida, es el embajador internacional de la comida turca. Su nombre significa “carne asada que gira”. El más tradicional es el de cordero. Puede comerse solo o acompañado de salsas, verduras, pan o arroz.

Fast food yemeği olmasına rağmen, Türk gıdalarının uluslararası elçisi. Adı “döner kavrulmuş et” anlamına gelir. En geleneksel et (kuzu)tir. Yalnız ya da  soslar, sebzeler, ekmek veya pirinç eşliğinde yenilebilir.

Köfte : Para köfte se elaboran con carne picada, normalmente de ternera o cordero. Suelen ir mezcladas con diferentes especias y a veces también con cebolla picada, verduras o huevo. Se cocinan fritas o al vapor. En Turquía existen casi 300 variedades diferentes de köfte.

Köfte için kıyma, genellikle dana eti veya kuzu eti yapılır. Genellikle farklı baharatlarla ve bazen doğranmış soğan, sebze veya yumurta ile karıştırılırlar. Kızarmış veya buğulanmış. Türkiye’de yaklaşık 300 farklı köfte çeşidi vardır.

Baklava : Los baklava son unos golosos pasteles  que se preparan con nueces o pistachos  y jarabe de miel. Este es uno de los postres turcos más tradicionales y existen una gran variedad de ellos.

Baklava fındık veya antep fıstığı ve bal şurubu ile hazırlanan tatlı hamurlardır. Bu, en geleneksel Türk tatlılarından biri ve çok çeşitlidir.

Lokum : También son conocidos como “delicias turcas”. Son unos dulces con una textura similar a la de las gominolas que se elaboran con una mezcla de almidón y azúcar. Se aromatizan con limón o agua de rosas y a menudo incluyen pistachos, avellanas o nueces. Se cortan en cubos y se sirven espolvoreados con azúcar glas.

Aynı zamanda “Türk lokumu” olarak da bilinir. Nişasta ve şeker karışımıyla yapılan jölelere benzer bir yapıya sahip tatlılardır. Limon veya gül suyu ile tatlandırılırlar ve sıklıkla antepfıstığı, fındık veya ceviz içerirler. Küpler halinde kesilir ve pudra şekeri ile tozlanır.

Çiğ köfte: El Cig Kofte es un plato típico de la cocina Turca. La receta original se prepara con bulgur fino. La clave de este plato está en la frescura de las hierbas y en el trabajo de amasado, que debe ser lento.

Çiğ Köfte, Türk mutfağının tipik bir yemeğidir. Orijinal tarif, ince bulgur ile hazırlanır. Bu yemeğin anahtarı otların tazeliği ve yavaş olması gereken yoğurma işidir. Ayran: Es una de las bebidas más consumidas en Turquía. Consiste en un yogur, sal y agua. El yogur es un elemento muy importante en la cocina turca, lo verás como ingrediente de muchos platos.Türkiye’nin en çok tüketilen içeceklerinden biri. Yoğurt, tuz ve sudan oluşur. Yoğurt, Türk mutfağında çok önemli bir unsur, birçok yemeğin bir bileşeni olarak göreceksiniz. Té turco : El famoso té turco es una variedad de té negro. También  son populares los tés de hierbas como el de salvia, el de escaramujo o el de manzana en Turquia.Ünlü Türk çayı çeşitli siyah çaylardır. Ayrıca, Türkiye’de adaçayı, kuşburnu veya elma gibi bitkisel çaylar da popülerdir.

Café turco: Además de té, en Turquía también se consume mucho café. Se llama “Türk kahvesi” y se prepara directamente con el azúcar así que tienes que decir cómo lo quieres en el momento de pedirlo. Puede ser sade (sin azúcar), orta (normal) o sekerli (dulce). Nunca se toma con leche.

Çayın yanı sıra, Türkiye’de çok miktarda kahve da tüketiliyor. Buna “Türk kahvesi” denir ve doğrudan şekerle hazırlanır, böylece sipariş ederken nasıl istediğinizi söylemeniz gerekir. Sade (şekersiz), orta (normal) veya sekerli (tatlı) olabilir. Asla sütle alınmaz.

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32