3.Gün – Hobiler

1. Jugar al golf es muy inyteresant. A mi ________________ mucho.

Correct! Wrong!

Çözüm: Cümlenin türkçesi “Golf olynamak çok ilginçtir.” anlamındadır. “A mi” bana göre anlamına gelen bir ifadedir. Bu ifade kişinin bie kendisi hakkında konuştuğunu belirtir. Dolayısıyla cevap me gusta olmalıdır.

2. Rodrigo: ¿Qué les gusta hacer a ustedes? Enrique: __________________ jugar ajedrez.

Correct! Wrong!

Çözüm: Rodrigo’nun soru cümlesinde “ siz” anlamına gelen “a ustedes” ifadesi geçmektedir. Bundan dolayı “Biz” anlamına gelen edat ile cevap vermeliyiz. Bundan dolayı cevap nos gusta olmalıdır.

3. Liliana y Katty _______________________ salir juntos a veces.

Correct! Wrong!

Çözüm: Bu cümledeki özne Liliana ve Katty’dir. Bundan dolayı cümlede “Seviyorlar” ifadesine ihtiyacımız vardır. Onlar yani liliana ve Katty bazen birlikte dışarı çıkmayı seviyorlar. Bundan dolayı cevap les gusta olmalıdır.

4. Mis pasatiempos favoritos son cocinar y nadar. ¿Cuál es tu _____________ favorito?

Correct! Wrong!

Çözüm: İlk cümle “En sevdiğim hobilerim yemek pişirmek ve yüzmektir.” Anlamındadır. Bu cümleyi söyleyen kişi, ikinci cümlede karşısındakinin hobilerini sormaktadır. Bundan dolayı boluğa “pasatiempo” yazılmalıdır.

5. Aşağıdaki cümlelerden hangisi gramatik olarak yanlıştır?

Correct! Wrong!

Çözüm: “Mi pasatiempo favorito” cümlesinden sonra gelen fiil mastar halinde olmalıdır. Bunun için B seçeneğinde verilen comprando ifadesi yanlıştı. Cümlenin doğrusu “Mi pasatiempo favorito es comprar cosas.”olmalıdır.

6. Aşağıdaki cümlelerden hangisi gramatik olarak yanlıştır?

Correct! Wrong!

Çözüm: “Mis pasatiempos favoritos son” cümlesi “En sevdiğim hobilerim” anlamındadır ve çoğuldur. Bundan dolayı bu cümleden sonra birden fazla hobimizi söyleriz. D seçeneğinde ise sadece piano çalmak olarak tek bir tane hobiden söz edilmiştir. Bu cümlenin doğrusu “Mi pasatiempo favorito es tocar piano.” olmalıdır.

7. “¿Cuáles son tus pasatiempos favoritos?” sorusuna aşağıdaki cevaplardan hangisi verilemez?

Correct! Wrong!

Çözüm: Bu soru “En sevdiğiniz hobileriniz nelerdir?” sorusuna A, C, ve D seçenekleri ile cevap verilebilir. B seçeneğinde verilen fiiller mastar halinde değil. Cümlenin doğrur “Mi pasatiempos favoritos son cocinar y hacer ejercicio.” olmalıdır. D seçeneğine dikkat! Burada pasatiempos favoritos çoğul olarak verilmiş ama bir tane hobiden bahsedilmiştir. Fakat “Uno de mis pasatiempos favoritos es” ifadesi “En sevdiğim hobilerimden biri” anlamındadır.

8. Maria: Mi pasatiempos favoritos son hacer ejercicio, escuchar música, ______________ y cantar.

Correct! Wrong!

Çözüm: Maria’nın e sevdiği hobileri egzersiz yapmak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmektir. Bundan dolayı cevap bailar olmalıdır.

9. “¿Cuáles son tus pasatiempos favoritos?” sorusuna Carlos aşağıdaki cevaplardan hangisini vermelidir?

Correct! Wrong!

Çözüm: Carlos’un hobileri egzersiz yapmak, futbol oynamak ve müzik dinlemektir. Bundan dolayı cevap D olmalıdır. C seçeneğine dikkat! C seçeneğinde verilen hobiler Carlos’un hobileridir fakat cümle gramatik olarak yanlıştır. Bu cümlede 3 tane hobi söylenilmiştir fakat “Mi pasatiempo favorito es” ifadesi tekil bir ifadedir ve bir tane hobiyi söylemek için kullanılır.

10. “Uno de mis pasatiempos favoritos es ________________________.” cümlesini İsabel aşağıdakilerden hangisiyle tamamlayamaz?

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsele göre İsabel’in hobileri egzersiz yapmak, film izlemek ve yemek pişirmektir. Dolayısıyla İsabel bu cümleyi cantar ile tamamlayamaz.

11. Juan aşağıdaki cümlelerden hangisini söyleyemez?

Correct! Wrong!

Çözüm: Juan’ın hobileri futbol oynamak film izlemek ve müzik dinlemektir. Dolaysıyla B, C ve D seçeneklerinde verilen cümleler Juan ‘ın cümleleri olabilir. A seçeneğindeki cümlede de Juan’ın hobileri verilmiştir. Fakat cümle gramatik olark hatalıdır. “Uno de mis pasatiempos favoritos es” cümlesi “En sevdiğim hobilerimden biri” anlamındadır ve tekil yapıdadır.

12.

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsel film izlemekle alakalıdır ve bu hobinin ispanyolcası “ver peliculas”tır.

13.

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsel kayak yapmakla alakalıdır ve bu hobinin İspanyolcası “esquiar”dır.

14. Yüzmeyi çok seven Laura, aşağıdaki cümlelerden hangisini söyleyemez?

Correct! Wrong!

Çözüm: Laura yüzmeyi sevmektedir. Dolayısıyla Laura A, B ve D seçeneğinde verilen cümleleri söyleyebilir. Fakat C seçeneğinde verilen cümle gramatik olarak yanlıştır. “Mi pasatiempo favorito es” cümlesinden sonra fiil mastar halinde kullanılmalıdır.

15. Carlos aşağıdakilerden hangisini söyleyebilir?

Correct! Wrong!

Çözüm: Verile görsele göre Carlos basketbo lve futbol oynamayı ve patenle kaymayı seviyor Bundan dolayı Carlos A seçeneğinde verilen “Mi pasatiempo favorito es jugar futbol.” diyebilir.

3.Gün - Hobiler
Başarısız!
Dikkatini biraz daha toplamanı öneririm. Konu anlatımını ve kelimeleri bir kere daha çalışsan senin için daha iyi olabilir.
Daha iyisini yapabilirsin!
Biraz daha çaba sarf edersen daha iyisini yapabilirsin! 1.gün e-postasına tekrardan çalışman senin için faydalı olacaktır.
Süpersin!
Mükemmel! Konu anlatımını da kelimeleri de gayet iyi öğrenmişsin. Sıradaki konuya tamamen hazırsın!

Share your Results: