9.Gün – Ev Eşyaları

1. ¿Dónde está la ducha?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda duşun nerede olduğu sorulmuş. Dolayısıyla doğrıu cevap E seçeneğinde verilen en el baño olmalıdır.

2. Hay ______________ en el armario, por si tienes frío.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “Üşüdüğünüz takdirde dolapta ______________ var.” anlamındadır. Bu cümle verilen seçeneklere göre sadece battaniye anlamına gelen manta ile tamamlanır.

3. El horno está _____________________.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “Fırın _________ olmaktadır.” Anlamındadır. Fırının yeri mutfak olduğu için doğru cevap en la cocina olmalıdır.

4. En el dormitorio hay una cama. Verilen cümlenin eş anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “Yatak odasında bir tane yatak var.” anlamındadır. C seçeneğinde verilen cümle “Yatak, yatak odasındadır.” anlamında olduğu için eş anlamlıdır.

5. La ______________ es donde pones tu cabeza cuando duermes.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “____________, uyurken başınızı koyduğunuz yerdir.” anlamındadır. Bu cümle yastık anlamına gelen almohada ile tamamlanır.

6. Una ______________ es un mueble grande donde la gente pone su ropa.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “_____________insanların kıyafetlerini koyduğu büyük bir mobilyadır.” anlamına geldiği için doğru cevap “guardarropa” olmalıdır.

7. Hay una ______________________ en la salón.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümlede salonda olan bir mobilya sorulmuştur. Bu cümle buzdolabı anlamına gelen navera ile çamaşır makinesi anlamına gelen lavadora ile ve lavabo anlamına gelen fregadero ile tamamlanmaz. Dolayısıyla doğru cevap şömine anlamına gelen chimenea olmalıdır.

8.¿Cómo se llama este mueble?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda görseldeki mobilyenın ne olduğu solrulmuştur. Doğru cevap Tekli koltuk anlamına gelen sillón olmalıdır. Eğer E seçeneğini işaretlediysen sofá kanepedir.

9.¿Cómo se llama esto?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda görseldekinin ne olduğu sorulmuştur. Doğru cevap Bulaşık makinesi anlamına gelen el lavavajillas olmalıdır.

10.¿Qué objeto es?

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen görseldeki obje dolap olduğu için doğru cevap el armario olmalıdır. La almohada yastık, las sábanas çarşaf ve el estantería ise vitrin anlamındadır.

11. En la cocina hay una lavadora. Verilen cümlenin eş anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “Mutfakta bir tane çamaşır makinesi var.” anlamındadır. C seçeneğinde verilen cümle “Çamaşır makinesi mutfaktadır.” anlamında olduğu için eş anlamlıdır.

12. Un ______________ es un almohadón que se utiliza en el sofá para hacerlo mas cómodo.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “______________ koltukta daha rahat olması için kullanılan bir minderdir.” anlamındadır. Dolayısıyla doğru cevap yastık anlamına gelen cojín olmalıdır.

13. Una __________________ es una mesa pequeña que está al lado de la cama.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “_____________, yatağın yanında küçük bir masadır.” anlamındadır. Verilen seçeneklere göre doğru cevap sadece komodin anlamına gelen “mesilla de noche” olabilir.

14. Pongo la ropa sucia en la _______________.

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümle “Kirli kıyafetleri _________ koydum.” anlamındadır. Seçeneklere göre kirli kıyafetler klozet anlamına gelen “váter”e, yatak anlamınagelen “cama”ya ve fırın anlamına gelen “horno”ya konulmaz. Dolayısıyla doğru cevap Çamaşır makinesi olan “lavadora”dır.

15. El agua de la ________________está demasiado caliente.

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen cümlede bir yerdeki suyun çok sıcak olduğu söylenmiştir. Seçeneklere göre doğru cevap küvet anlamına gelen bañera olabilir.

9.Gün - Ev Eşyaları
Başarısız!
Dikkatini biraz daha toplamanı öneririm. Konu anlatımını ve kelimeleri bir kere daha çalışsan senin için daha iyi olabilir.
Daha iyisini yapabilirsin!
Biraz daha çaba sarf edersen daha iyisini yapabilirsin! 1.gün e-postasına tekrardan çalışman senin için faydalı olacaktır.
Süpersin!
Mükemmel! Konu anlatımını da kelimeleri de gayet iyi öğrenmişsin. Sıradaki konuya tamamen hazırsın!

Share your Results: