8.Gün – Cümle Yapısı

1. “Bu bir kitaptır.” cümlesinin en doğru yazılışı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

“Bu bir kitaptır.” cümlesinin İspanyolcası “Esto es un libro” dur.

2. ¿ Qué es esto?

Correct! Wrong!

Verilen soru “Bu nedir?” anlamına gelen “¿Qué es esto?” kalıbıdır. Verilen görsele göre bu sorunun cevabı “Esto es un perro.” dur.

3. ¿Es este un libro?

Correct! Wrong!

Verilen soru “Bu bir kitap mıdır?” anlamına gelen “¿Es este un libro?” cümlesidir. Yukarıdaki görsele ve seçeneklere göre bu sorunun cevabı “Hayır bu bir kitap değildir.” anlamına gelen “No, este no es un libro.” cümlesidir.

4. ¿Es esta una silla?

Correct! Wrong!

Yukarıdaki “Bu bir sandalye midir?” anlamına gelen, “¿Es esta una silla?” sorusudur. Verilen seçeneklere ve görsele göre bu sorunun cevabı “Si, esta es una silla.”dır.

5. Caja / es / esta / una kelimeleri ile yazılabilecek anlamlı, en doğru cümle aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Verilen kelimelerle yazılabilecek anlamlı ve en doğru cümle “Bu bir kutudur.” anlamına gelen “Esta es una caja.” cümlesidir.

6. Es / perro / un / eso kelimeleri ile yazılabilecek anlamlı, en doğru cümle aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Verilen kelimelerle yazılabilecek anlamlı ve en doğru cümle “Şu bir köpektir.” anlamına gelen “Eso es un perro.” cümlesidir.

7. Reloj / esto / un / es kelimeleri ile yazılabilecek anlamlı, en doğru soru cümlesi aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Yukarıda verilen kelimelerle yazılabilecek anlamlı ve en doğru cümle “Bu bir saattir.” anlamına gelen “Esto es un reloj.” cümlesidir. Fakat burada soru cümlesi istenmektedir. Dolayısıyla bu kelimelerle yazılabilecek anlamlı ve en doğru soru cümlesi “¿Es esto un reloj?” cümlesidir.

8. “Si, ...................... es un animal.” cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Correct! Wrong!

Verilen cümlede animal kelimesi “hayvan” demektir ve erildir. Bundan dolayı eril sözcüklerde kullanılan “Bu” anlamına gelen “Este” kullanılır. Cinssiz olup her sözcükle kullanılan ve “bu” anlamına gelen “Esto” ile “şu” anlamına gelen “eso” da kullanılır. Fakat “esta” dişil sözcüklerle birlikte kullanılır

9. "Este es un .............................” cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Correct! Wrong!

Verilen soruda eril sözcüklerde kullanılan 'un' tanım edatı ve yine eril sözcükler için kullanılan ve 'Bu' anlamına gelen 'Este' kullanılmıştır. Dolayısıyla boş bırakılan yere eril yapıda olan pájaro, animal ve reloj sözcükleri gelir. Fakat dişil yapıda olan 'silla' sözcüğü getirilemez.

10. “Esta es una .....................” cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Correct! Wrong!

Verilen soruda dişil sözcüklerde kullanılan 'una' tanım edatı ve yine dişil sözcükler için kullanılan ve 'Bu' anlamına gelen 'Esta' kullanılmıştır. Dolayısıyla boş bırakılan yere dişil yapıda olan silla, caja ve ventana sözcükleri gelir. Fakat eril yapıda olan 'perro' sözcüğü getirilemez.

8.Gün - Cümle Yapısı
Başarısız!
Dikkatini biraz daha toplamanı öneririm. Konu anlatımını ve kelimeleri bir kere daha çalışsan senin için daha iyi olabilir.
Daha iyisini yapabilirsin!
Biraz daha çaba sarf edersen daha iyisini yapabilirsin! 1.gün e-postasına tekrardan çalışman senin için faydalı olacaktır.
Süpersin!
Mükemmel! Konu anlatımını da kelimeleri de gayet iyi öğrenmişsin. Sıradaki konuya tamamen hazırsın!