17.Gün – Objelerin Pozisyonları

1.¿Dónde están las manzanas?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “Elmalar nerededir?” diye sorulmaktadır. Görsele göre elmalar masanın üzerindedir. Bunun için en doğru ifade de D seçeneğindeki cümledir.

2. Bu görsele göre aşağıdaki cümlelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsele göre “Bardak masanın üzerindedir./ El vaso está encima de la mesa./ El vaso está sobre la mesa.” Ayrıca “Top masanın altındadır./ La pelota está debajo de la mesa.” Fakat verilen görsele göre “Top masanın dışında değildir.” Yani doğru cevap C’dir.

3. El pájaro está ____________________ la caja.

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsele göre kuş kasanın arkasındadır. Bundan dolayı en doğru ifade “El pájaro está detrás de la caja.”dır.

4.El pájaro está ____________________ la caja.

Correct! Wrong!

Çözüm: Görsele göre kuş kutunun yukarısıdadır. Dolayısıyla doğru cevap “El pájaro está sobre la caja.”dır.

5.¿Dónde están los zapatos?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “Ayakkabılar nerededir?” diye sorulmaktadır. Görsele göre ayakkabılar koltuğun üstündedir, dolayısıyla doğru cevap A seçeneğidir.

6.¿Dónde está la mochilla?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “çanta nerededir?” diye sorulmaktadır. Verilen görsele göre çanta masanın altındadır. Dolayısıyla doğru cevap B seçeneğidir.

7.Bu görsele göre aşağıdaki cümlelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

Çözüm: Verilen görsele göre “Sarı ceket kapının arkasındadır.(El abrigo amarillo está detrás de la puerta.) Sarı kazak da sandalyenin yanındadır. (La camiseta amarilla está al lado de la silla.) Yine görsele göre çalar saat fotoğraf ve radyonun ortasındadır, arasındadır. (El despertador se encuentra entre la foto y la radio.) Ama görsele göre “Mavi kazak masanın altında değildir.(La camiseta azul no está debajo de la mesa.) doğru cevap C seçeneğidir.

8.¿Dónde está la televisión?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “Televizyon nerededir?” diye sorulmaktadır. Görsele göre televizyon sıranın üzerindedir. Dolayısıyla doğru cevap A seçeneğidir.

9.¿Dónde está la planta grende?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “Büyük bitki nerededir?” diye sorulmaktadır. Görsele göre büyük bitki koltuğun üzerinde (encima de la sofá), kitapların arkasında (detrás del libro) ve kutunun içinde (dentro de la caja) değildir. Büyük bitki duvarın önündedir. (La planta grande está delante de pared.) yani cevap A seçeneğidir.

10.¿Dónde está el sofá grande?

Correct! Wrong!

Çözüm: Soruda “Büyük koltuk nerededir?” diye sorulmaktadır. Göresele göre büyük koltuk bitki ile kitaplığın ortasındadır. Yani “El sofá grande está entre la planta y el librero.”

17.Gün - Objelerin Pozisyonları
Başarısız!
Dikkatini biraz daha toplamanı öneririm. Konu anlatımını ve kelimeleri bir kere daha çalışsan senin için daha iyi olabilir.
Daha iyisini yapabilirsin!
Biraz daha çaba sarf edersen daha iyisini yapabilirsin! 1.gün e-postasına tekrardan çalışman senin için faydalı olacaktır.
Süpersin!
Mükemmel! Konu anlatımını da kelimeleri de gayet iyi öğrenmişsin. Sıradaki konuya tamamen hazırsın!

Share your Results: