Tilde İşareti

İspanyolcada alfabeden sonra doğru telaffuzda öğrenmemiz gereken önemli bir diğer konu da vurgudur (tilde ile gösterilir).  Vurgunun doğru kullanılması cümle yapısı ve kelimelerin doğru anlaşılması için çok önemlidir. Ayrıca diğer dillerde olmayan ve sadece İspanyolcada bulunan en önemli konu ise ters soru işareti ve ters ünlem işaretidir. Eğer İspanyolca yazılı metinleri inceleme fırsatınız olduysa ters soru işareti ve ünlem mutlaka dikkatinizi çekmiştir.

 

Tilde (ʹ)

Eğer bir kelimede harf üzerinde ( ʹ ) işareti varsa o hece vurgulu okunur ve buna İspanyolcada tilde denir.

Vurgulama harfleri:  é á ú ó í

Özellikle sıfatların kısaltma olarak yüklemin arkasına eklendiği bir dil olması sebebiyle bu vurgulama harflerinin yanlış kullanılması cümlenin tüm anlamını değiştirebilir.  Ve tildenin/vurgunun doğru kullanımı anlaşılabilir olmak için çok önemlidir.

Tilde kullanılan örnek İspanyolca kelimeler:

Canción: Şarkı
Tabú: Tabu
Lápiz: Kalem

30 Günde İspanyolca - Başlangıç
Eğitim Programı

Özel olarak hazırladığımız, 30 günlük online eğitim e-posta programımızla 1 ayda İspanyolca'ya hızlı bir başlangıç yap!

Görüntüle

Ters Soru İşareti (¿) ve Ters Ünlem İşareti (¡)

İspanyolcada evet/hayır ile yanıt verilebilecek soru cümleleri ile ve soru olamayan cümlelerin yapısı aynıdır. Bir metni okurken anlaşılır olmak ve vurgulamayı kolaylaştırmak için bu işaretleri kullanmak gerekir. Soru cümlelerinin başına ters soru işareti, sonuna da normal soru işareti getirilir. Aynı şekilde ünlem belirten cümleler için de cümleden önce ters ünlem işareti ve sonunda normal ünlem işareti kullanılır.

Bunlara örnek cümleler:

¿Cómo estás?: Nasılsın?
¡Hola!: Merhaba!
¿De donde eres?: Nerelisin?
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
7569461048