Latinlerde Kişi İsimleri

Latinlerin isimleri neden uzun?

İspanyolca, bildiğiniz gibi dünyanın en büyük dil ailesi olarak kabul edilen Hint – Avrupa romans dil ailesine aittir. Romans dilerinin genelinde olduğu gibi eril ve dişil ayrımı sağlayan artikeller vardır. Bu artikeller kişi isimlerini de etkilemektedir. Kadın isimlerinin sonu “a” ile biterken erkek isimlerinin sonu da “o” ile bitmektedir. Örneğin “Cebrail” anlamına gelen “Gabriel” ismi erkekler için kullanılırken, kadınlar içinde “Gabriela” ismi kullanılmaktadır.

Latinlerde uzun isimler soyluluk ifadesi olarak kullanılmaktadır. Genellikle kişiler hem annelerinin hem de babalarının soy adlarını birlikte kullanırlar ve çoğunluğu 2 isime sahiptir.

Peki Latinler neden iki soyad kullanıyorlar?

İki soyadı kullanımının öyle sanıldığı gibi kadın hakları ya da eşitlik gibi kavramlarla pek alakası da yoktur. Bunun sebebinin 15.yüzyıla dayandığı görülmektedir. Engizisyon mahkemeleri Hristiyan olmayanları özellikle de Yahudi olanları tespit ederken bu yöntemi kullanmaya başlamıştır. Bildiğini gibi Yahudilik, soyun anneden yürüdüğü bir din. O dönemlerde farklı dinlerden insanların evlenmeleri sonucunda, çocuğun soyadına anne soy adı eklendiğinde yahudi olup olmadığı daha kolay tespit edilmiş ve engizisyon mahkemeleri de o kişinin sonunu getirmiştir.

Şimdi gelelim “Neden iki isim kullanıyorlar?” sorusuna. Latinlerin çoğunluğu Hristiyan dinine mensuptur. Eğer çocuk dini hassasiyetleri olan bir ailede doğarsa, aile çocuğuna dini referans kılan bir isim vermektedir. Bu isimler Jesus(İsa), Gabriel(Gebrail), Maria (Meryem) gibi dini referans amaçlı isimlerdir. Ya da bazı aileler çocuğun doğduğu aya ait olan 12 Havari olarak bilinen “Pedro, Andrés, Juan, Felipe, Santiago, Bartolomé, Tomás, Mateo, Simón…” isimlerini de tercih etmektedir.

Eğer bir kadın evlenirse annesinin soyadı gider yerine eşinin soyadı gelir. Yani kişi hem eşinin hem babasının soyadını kullanmaya başlar. Fakat bazı kadınlar evlendikten sonra annelerinin soyadını da kullanmaya devam edebiliyorlar. Yani 3 soyadla hayatlarını sürdürüyorlar.

İşte Latinlerde kişilerin isimleri böyle uzayıp gidiyor. Mesela Shakira olarak tanıdığımız sanatçının ismi Shakira Isabel Mebarak Ripoll’dür. Simon Bolivar’ın ismi Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar Palacios Ponte y Blanco’dur. Yine ünlü ressam Salvador Dali’nin ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech’tir.

Latin isimlerinde enteresan olan bir durumda bağlaç kullanımıdır. Yukarıdaki isimlere baktığınızda “y” ve “de” bağlaçlarının kullanıldığını göreceksiniz.

Latinlerde aynı bizde olduğu gibi, aralarındaki samimiyetliği ifade etmek için isimleri kısaltarak ya da farklı formlara sokarak kullanmaktadırlar. Bizdeki İbo, Fatoş, Musti gibi isimden birkaç harf çıkartılarak oluşturulan kısa isimlerden Latinlerde de var. Mesela La casa de papel dizisini izleyenleriniz profesoru tanıyordur. Profesor’a verilen takma isim Salvador Dali maskelerinden dolayı “Salvador”dur fakat dizinin pek çok yerinde bu isim “Salva” olarak kısaltılmaktadır. Fakat bazı isimer var ki kısaltmak şöyle dursun geçirdikleri değişimle bambaşka hale bürünüyorlar. Mesela;

“Jose” ismini “Pepe”

“Enrique” ismini “Quique”,

“Alfonso” ismini “Poncho”

“Jorge” ismini “Coco”,

“Francisco” ismini “Paco” olarak kısaltmışlar, tabi bunlara kısaltma diyebilirsek!

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32