Latin Amerika’yı Etkisi Altına Alan Türk Dizileri

Bir zamanlar Türkiye’de Marimar, Rosalinda, Maria Mercedes, gibi Güney Amerika çıkışlı diziler herkesi ekran karşısında toplarken şimdiler de ise Türk yapımı diziler Latin Amerika’da fırtına estiriyor. “Muhteşem Yüzyıl” Amerika üzerinden tüm Latin Amerika kıtasına yayılırken, “Binbir gece” Şili’de izlenme rekorları kırıyor. Böylece birçok ülkeden sonra Türk dizileri Latin Amerika pazarındaki yerini almış oluyor. “Fatmagül’ün suçu ne?, Aşk-ı memnu, Muhteşe yüzyıl gibi diziler Peru, Şili, Ekvator, Brazilya, Uruguay, Kolombiya ve Arjantin başta olmak üzere daha pek çok ülkede prime time gösterilerek ekranların yıldızı oldular. Latin kültürü ile Türk kültürümüzün bazı noktalarda benzer oluşu, yer yer ailelerine bağlılıkları ve sıcakkanlı yapıları Türk dizilerinin de bu kadar sevilmesinin nedenleri arasında. Ayrıca dizilerdeki Türk geleneklerine ait ritüeller Latinlerin ilgisini çekiyor.

  1. Binbir Gece – Las Mil y Una Noches

“Las mil y una noches” ismi ile yayınlanan dizi ilk olarak 2014 yılında Şili’de izleyicinin  karşısına çıktı.  Haftada bir değil tam beş gün art arda yayınlanan dizi “Şili’de en çok izlenen dizi” ünvanına sahiptir. Hatta öyle ki Binbir Gece’nin 100. bölümü, Şili Milli Takımı’nın Brezilya ile yaptığı Dünya Kupası maçından bile daha fazla izlenerek zirvedeki yerini aldı. Ülkede dizinin başrol oyuncusu Halit Ergenç’i tanımayan yok.  Şili’de yaşayan bir Tük iseniz ilk konuşulan konu tabiki Onur ve Şehrazat’ın ilişkisi. Onur’la Şehrazat’ı tanımıyorsanız sohbetlerden dışlanabilirsiniz. Dizide bir annenin verdiği mücadele ile birlikte aşkı ele alması ülke insanı tarafından ilgi çekici bulunmuş. Daha sonra “Binbir gece”  Uruguay, Kolombiya, Arjantin, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Bolivya, El Salvador, Panama ve Brezilya da yayın yapmaya başladı.

  1. Aşk-ı Memnu – Amor Prohibido

Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan Aşk- ı Memnu Türk dizilerinin tanınmasında büyük rol oynamaktadır. Aşk, ihtitras ve intikamı konu alan bu dizi Şili, Peru, Uruguay e arjantin gibi ülkeleri salladı. Ayrıca Peru’nun ünlü kanallarından biri olan Latina Pe TV’nin 2017 yılı başında düzenlediği ‘’Latina Turkish Awards ödül töreninde ‘Yılın En İyi Dizisi’’ seçildi. Dizi en iyi kostüm, en iyi müzik ve en iyi dram sahneleri dallarında ödül alırken Beren Saat en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. (http://www.latina.pe/entretenimiento/tag/latina-turkish-awards) Ayrıca Aşk-ı Memnu “Pasión Prohibida” (Yasak Aşk) ismiyle Latin kültürüne uyarlandı. 107 bölümlük dizide Behlül’ü ‘Bruno’, Bihter’i ‘Bianca’ ismiyle izleyicinin karşısına çıktı. Fakat uyarlanan dizinin bazı sahneleri değiştirildi.

  1. Ezel

Aksiyon, aşk ve ihaneti bir arada bulunduran güçlü bir senaryoya sahip olan Ezel  dizisi Brezilya, Peru, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Uruguay gibi birçok ülkede yayınlandı ve ciddi reytingler elde etti. Dizi senaryosunun sıradışı olduğunu düşünen Latin izleyici, kendi kültür yapısına oldukça uygun bulmuş

  1. Muhteşem Yüzyıl – El Sultán

Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve eşi Hürrem Sultan’ın hayatı, taht mücadelesi ve saray hayatını konu alan dizi “El Sultán” ya da “Suleimán” isimleri ile İspanyolca’ya çevrildi. Şili, Bolivya, Nikaragua, Panama gibi ülkelerde yayınlan dizinin oyuncuları “Sülüman”ı, “Pargalı” ve “Şehzade Mustafa”yı bilmeyen tanımayan yok. Dizinin Türkiye için olumsuz yanlarından biri hala padişahlık sistemi ile yönetildiğimizi, Türklerin dizideki kıyafetleri kullandıklarını düşünmeleridir.

  1. Fatmagül’ün Suçu Ne? – ¿Qué culpa tiene Fatmagül?

Latin Amerika’da ses getiren dizilerden biri de toplum baskısı, tecavüz ve kadına  şiddet konularının işlendiği “Fatmagül’ün suçu ne?” dizisidir. Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Bolivya, Panama, Peru, Paraguay, Porto Riko ve Uruguay’da izleyicilerle buluşan dizi Latina Turkish Awards’ta En İyi Final ödülüne layık görülmüştür.

  1. Elif – Elif

Yürek burkan bir hikayesi olan dizi Kolombiya, Peru, Meksika ve Şili’de yayınlanmıştır.  Peru’nun en ünlü televizyon kanallarından biri olan Latine TV ’nin düzenlediği Latina Turkish Awards’ta İsabella Damla Güvenilir, Elif rolüyle En İyi Çocuk Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Latin Amerika ülkelerinden birinde bir bebeğin isminin Elif olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Çünkü diziden etkilenen Latin izleyici yeni doğan bebeklerine “Elif” ismini koymaya başlamış.

  1. Kara Para Aşk – Dinero Negro Amor

Şili’de yayınlandığı ilk bölüm itibariyle reyting rekorları kıran dizi Şili, Bolivya,  Peru, Porto Riko ve Amerika Birleşik Devletleri’nde İspanyolca yayın yapan MundoMax Tv’de yayınlandı. Latina Turkish Awards’ta En iyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Engin Akyürek’in maketi Peru’da bir televizyon programına konuk oldu. Ayrıca bölgedeki ülkelerde gösterilen ‘Turma da Monica’ çizgi filminde ‘’Engino’’ karakteri tamamen oyuncudan esinlenerek yaratıldığı söylenilmektedir.

  1. Adını Feriha Koydum – El Secreto de Feriha

İspanyolca’ya “El secreto de Feriha” olarak çevrilen dizi Peru, Uruguay, Arjantin, Kolombiya, Honduras, Meksika, Nikaragua, El Salvador, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Şili ve Porto Riko’da izleyicinin karşısına çıktı. Başrol oyuncuları Emir ve Feriha Latina Turkish Awards’ta En İyi Çift ödülüne layık görülürken,  Çağatay Ulusoy ‘’Emir’’ karakteriyle En Yakışıklı Erkek Oyuncu Ödülünü, Feriha’nın babasını canlandıran Metin Çekmez ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Latin Amerika’da fırtınalar estiren Türk dizileri sadece bunlarla sınırlı değil. “Tormenta de Pasiones” olarak çevrilen “Öyle Bir Geçer Zamanki”; “Amor Eterno” ismi ile seyirci karşısına çıkan “Kara Sevda”; gelenek ve töre konusuyla birlikte aşkı işleyen Sıla (Şila) dizileride bulunmaktadır. Ayrıca Şili ve Peru’da Paramparça, Aşk yeniden ve Karadayı gibi diziler de yayınlanmaktadır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
43