Latin Amerika Seyehat Rehberi

Eğer çok uzaklara, Latin Amerika’ya gitmeyi kafanıza koyduysanız şimdiden söyleyelim süper bir karar verdiniz. E tabi mesafe bu kadar uzak olunca haliyle kafanızda bir sürü soru dolaşmaya başlıyor. İşte tam da bu noktada bizimde söyleyeceklerimiz var. Sizler için kısa bir Latin Amerika seyehat rehberi hazırladık. Umarız ki faydalı olur!

• Öncelikle Latin Amerika öyle çok küçük bir coğrafya değil. Dolayısıyla nerelere gitmek istediğinizi önceden planlamanız hem maddi açıdan hem zaman açısından sizler için faydalı olacaktır. Bölge hem Santiago, Buenos Aires gibi metropolleri aratmayacak büyük şehirleri hem de yüzyıllık tarihi ile otantik, etnik ve mistik yerleri bünyesinde barındırmaktadır. Tercihlerinizi ve görmek istediğiniz yerleri önceden belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır.
• Seyahate çıkmadan önce insanı bıktıran ve hatta seyahattan vazgeçiren şeylerden biri vize sorunsalıdır. Fakat seyehat için Latin Amerika’yı seçmenize sebep olacak en güzel şeylerden biri de bu ki pek çok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Peru, Bolivya, Ekvator, Venezuella, Kolombiya, Arjantin, Uruguay, Şili ve Brezilya gibi pek çok ülkeye seyahat etmek için ihtiyacınız olan tek şey kullanım süresi olan pasaportunuz. Bu ülkelere girişte, gümrük görevlileri size pek çok gerekli gereksiz soru sorsabilir ama bu soruların pek bir ehemmiyeti yok ve sizden hiçbir evrak istemiyorlar. Ama eğer varsa konaklama rezervasyonunuzun yanınızda olması işinizi kolaylaştırabilir.
• Türkiye’den bu ülkelerin pek çoğuna direk uçuş bulunmasa da Avrupa üzerinden ya da Brezilya’ya olan direk uçuşla gidebilirsiniz. Eğer yolculuğunuzda okyanus aşıyorsanız en iyi ihtimalle, minimumda 15 saat uçacağınızı unutmayın. Ayrıca şehirler arasında yerel otobüs ve havayolu firmalarını tercih etmeniz seyahatinizin maliyetini düşürecektir.
• Latin Amerika’da genel olarak konuşulan dil İspanyolcadır. Ama sadece İngilizce biliyorsanız pek çok yerde işiniz kolay olmayacaktır. Tabiki İngilizce konuşan insanlarla da karşılaşacaksınız ama şunu unutmayın ki İspanyolca yazıldığı gibi okunan bir dil olduğu için İngilizceyi de bu şekilde konuşan insanlarla anlaşmanız pek kolay olmayabilir. Ama sıcakkanlı bölge insanı, vücut dili ile bile sizinle anlaşmaya çalışacaktır.
• Latin Amerika seyehatinde dikkat etmeniz gereken bir diğer durum iklim farklılığıdır. Bölgenin Güney Yarım Kürede olduğunu bundan dolayı Türkiye’ye göre tam tersi bir mevsimlerin yaşandığını unutmamak gerekir.
• Latin Amerika’da her ülkenin farklı bir para birimi vardır. Yolculuğa çıkarken yanınıza dolar almanızı tavsiye ederiz. Çünkü pek çok yerde dolar kabul edilmektedir. Hatta pek çok markette ödemenizin dolar mı yoksa yerel para birimiyle mi olacağı sorulur. Pek çok yerde “Cambio /Casa de cambio” denilen döviz büroları vardır. Yolda bel çantasında taşıdıkları paralarla döviz bozduran insanlarla karşılaşabilirisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey hem günlük kur durumu hem de size verilen paranın sahte olmamasıdır. Para konusuna girmişken eğer kredi kartı ya da banka kartı kullanmayı tercih ediyorsanız bankaların pek çoğunun komisyon ücreti kestiklerini hatırlatalım. Ülkelerine göre komisyon almayan ya da en az alan bankaları bulmaya gayret gösterin.
• Latin Amerikayla ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de ülkelerin güvenlik durumu. Tabiki her yerde olduğu gibi Latin Amerika’da da suç oranının yüksek olduğu, tehlikeli, buralara hiç gitmeyin denilen bölgeleri var. Güvenliğiniz için buralara giderken bir kez daha düşünün. Daha kalabalık bölgelere gitmenizi, alışverişlerde tam para kullanmanızı, tüm paranızı ve elektronik eşyalarını çok göstememenizi tavsiye ederiz.
• Latin Amerika’ya gidişlerde merak edilen bir diğer durumda iletişim problemi. Türkiye ile iletişime geçmek için Claro gibi Güney Amerika’nın ana telekomünikasyon şirketlerinden pre-paid hat temin edebilirsiniz. Ama bunun için yüksek fiyatlar ödememeniz için tavsiyemiz Skype ya da benzeri uygulamalara kontör yükleyerek kullanmanız. Bir de Türkiye ile iletişime geçerken bulunduğunuz ülke ile Türkiye aradaki zaman farkını unutmamak gerekir.
• Seyehatinizde taksi kullanmak için Safertaxi uygulaması, güncel kurlardan haberdar olmak için XE Currency, gideceğiniz rotanızı düzgün belirlemek için offline haritaya sahip Ulmon ve çeviriler yapabileceğiniz herhangi bir İspanyolca sözlük uygulamaları işinizi kolaylaştıracaktır.
• Uzun bir yolculuk olması ve fazla zaman farkı olduğu için Latin Amerika kıtasına iner inmez uyumamanız, indiğiniz ülkenin saatine göre günlük yaşama devam etmeniz jetlag yaşama ihtimalini azaltır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32