Şili’de Kültür ve Eğlence

Şili’nin Eşsiz Lezzetleri

Şili mutfağında bahsedeceğimiz yiyeceklerin pek çoğunu aslında diğer yazılarımızda okumuştunuz. Güney Amerika’da mutfak kültürü hemen hemen bütün ülkelerde benzerlik göstermektedir.

Şili’ye Özgü Yiyecekler

Örneğin empanada Şili’de de meşhurdur. Empanada Güney Amerika’nın genelinde yaygındır ve tek bir ülke ile özdeşleştirmek imkansızdır. Fakat Şili’deki empanadaların popülerliğinin sebebi peynirli ve karidesli de olmasıdır. Şili’de deniz ürünlerinin çok ve popüler olmasından dolayı empanadaların karidesli versiyonunu deneyebilirsiniz.

Şili sokaklarında karşılaşacağınız bir diğer lezzet Pastel de Choclo’dur. Türkçesi “Mısırlı tart” olarak çevirebileceğimiz bu yiyecek mısırın püre haline getirilip ardından baharat, soğan ve et/balık/tavuk gibi yiyeceklerle harmanlanarak hazırlanır. Bizler için farklı bir yemek olan locos ise salyangoz, zeytinyağı ve baharatlarla hazırlanır ve abalone olarak da bilinir.

Arjantin, Peru ve Uruguay’da da popüler olan Alfajores kurabiyelerini Şili’de de bulabilirsiniz. İki ince tereyağlı kurabiye arasında süt reçeli olarak bilinen manjarın sürülmesi ile hazırlanmış bir tatlıdır.

Şili’nin bir diğer aperatif lezzeti Lomito. Lomito ince dilimlenmiş ve yavaş yavaş pişirilmiş domuz etinden oluşan bir hamburgerdir. Bu hamburgerin diğer malzemeleri sizin isteğinize göre eklenir. Domates, avokado, mayonez, peynir, yeşillik, domates sos, acı sos gibi malzemelerden istediğinizi seçersiniz ve hamburgeriniz  gözünüzün önünde hazırlanır.

Birbirinden Farklı İçecekler

Şili şarap konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden biridir. Bundan dolayı çok kaliteli şarapları çok daha uygun fiyata içebilirsiniz. Casillero del Diablo, Conca y Toro ve Almaviva bilinen kaliteli şaraplarıdır. Ayrıca Peru’ya özgü olduğu bilinen Pisco Şili’nin de ulusal içkisi olarak kabul edilir. Pisco ile kola karışımı olan Piscola ve yine Pisco ile lim suyu karışımı olan Pisco Sour en bilinen kokteylleridir. Şili’nin özellikle gençlerinin tükettiği bir diğer alkollü içeceği Terremoto’dur. Terremoto kelime anlamı olarak “deprem” demektir.  Bu içecek dondurma (genellikle ananaslı dondurma) ve alkolün karıştırılması ile elde edilir. 

Mote con Huesillo Şili’nin geleneksel alkolsüz içeceğidir. Rico Mote olarak da bilinir. Bu içecek şeftali ve buğdaydan yapılmış bir tür soğuk hoşaf/kompostodur.

Şili’de yemek yerken ülkenin dünyanın önde gelen deniz çiftliklerine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Deniz ürünleri sevenler için yerel balık türlerinden olan corvina yani levrek; congrio (yılan balığı), albacora (kılıç balığı), lenguado (dil balığı) denenebilir lezzetlerdendir.

Ayrıca Şili’de yemek yemek için Peru ve Şili mutfağını en güzel şekilde harmanlayan Astrid ve Gaston restaurantını; şehrin en iyi balık restoranlarından biri olan Aqui esta Coco’yu; lezzetli kokteylleri için Barrica 94 ve Liquria’yı; kaliteli bir kahve içmek için Fix Cafe ve Colmado Coffee & Bakery’i; Şili şarapları denemek için Bocanariz’i ve  geniş pisco menüsü ile Chipe Libre’yi tercih edebilirsiniz.

Bir de Santiago’daki hesaplarla ilgili bir hatırlatmada bulunalım.
Birşeyler yiyip içtikten sonra hesap istediğinizde gelen hesapta iki fiyat yer alır. Bunlardan biri bahşişin dahil olduğu, diğeri ise dahil olmadığı tutardır. Bahşiş hesaplamasında da normal hesabınızın %10’u baz alınır. Size bahşiş ödemek isteyip istemediğiniz sorulur ve kabul ederseniz hesabınızın %10’unun eklendiği tutar söylenir.

Şili’de Festival

Şili’nin İspanya’ya karşı bağımsızlığını ilan ettiği gün olan 18 Eylül Fiestas Patrias olarak kutlanır. Bugüne evlerde geleneksel yemekler pişirilir ve karnaval havasında kutlanır. Fiestas Patrias 1810 yılından itibaren her yıl kutlanmıştır. Carnaval Andino Con La Fuerza del Sol festivali And Dağları festivali olarak bilinir ve Şili’nin ulusal onuru olarak kabul edilir. Bu festival Şubat ayında düzenlenir. Şilililer geleneksel kostümleriyle sokaklarda dans ederek bu festivali kutlarlar. Vina del Mar  festivali ise şubat ayında düzenlenen bir müzik festivalidir. Bu festivalde pop ve geleneksel çeşitli ezgiler yer alır ve müzik yarışmaları düzenlenir.

Uluslararası Elektronik Müzik Festivali olarak bilinen Ultra Chile Festivali şubat ayında düzenlenir ve Santiago’nun belirli yerlerinde konserler organize edilerek kutlanır. Yine Santiago’da kutlanan bir diğer festivalde Santiago a Mil Festivalidir. Ocak ayında yapılan bu festival ulusal tiyatro festivalidir. Uluslararası film festivali olarak bilinen Sanfic Festivali ekim ayında düzenlenir.

Bizden size küçük bir tavsiye. Eğer bir gün yolunuz Şili’ye düşerse muhakkak Şubat aylarında ziyaret etmeye çalışın. Çünkü gerçekleşen bu karnaval görülmeye değer!