Şili

ŞİLİ

Dünya’nın en ince ve uzun ülkesi.

En kuzeyde Amerika’dan başlayan bu ülke  4300 km uzunluğundadır. Ama bu kıyı şeridi uzunluğu sadece Güney Amerika kıtası için geçerlidir. Şili’nin ayrıca Antartika kıtasında da toprakları bulunmaktadır. Böylece Şili 6400km kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Genişlik olarak da dar bir yapısı olan Şili’nin genellikle 180km’lik bir eni bulunmaktadır. En geniş  yeri ise San Salvador tarafındaki yaklaşık 350km’lik kısımdır. Şili, Pasifik Okyanusuna en fazla sınırı olan ülkedir ve kuzeyde Peru’ya ve Bolivya’ya, doğusunda Arjantin’e komşudur.

Amerika Kıtası’nın Antartika kıtası ile sınırını Drake Boğazı belirler. Bu boğaza Macellan Boğazı da denir. Kuzey kısmında dünyanın deniz seviyesinden en yüksekte yer alan gölleri ve yine deniz seviyesinden en yüksekde bulunan “Ojos del Aalado” isminde volkanik dağı bulunmaktadır. Şili’nin çevresi And dağları ile çevrilidir. And dağları yaklaşık 7200 km uzunluğundadır ve Dünya’nın en uzun sıra dağları olarak bilinmektedir.

Şili’nin Şehirleri

Şili idarî olarak on beş bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan on dördü, başlarındaki 1’den 15’e kadar (13 atlanmıştır) Roma rakamlarıyla ifade edilen; Tarapacá, Antofagasta, Atacama, Coquimbo, Valparaíso, O’Higgins, Maule, Bío-Bío, Araucanía, Los Lagos, Aysén, Magallanes y la Antártica Chilena, Los Ríos ve Arica y Parinacota bölgeleridir. Başkent ve çevresini içeren bölge Región Metropolitana de Santiago bölgesidir.

Şili Tarihi

Şili 1810 yılında İspanya’dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarihten önce 1490’lı yıllarda İnka İmparatorluğu ile Mapuche’liler arasında Maule Nehri Savaşı yaşanmıştır. Mapucheli’ler bu savaşla İnka İmparatorluğu’nun yapmış olduğu saldırıları durdurmuştur. İnka’lıların saldırılarından kurtulan ülkeyi 1540 yılında Pedro de Valdivia fetheder. Zamanla da ülkede altın olduğunu düşünen İspanyollar bu toprakları yağmalamak için Şili’ye gelirler.  Fakat bölgede altın olmadığını ama toprakların verimli olduğunu farkederler ve  buralara yerleşmeye başlarlar. Bu yerleşme yüzyıllar boyu devam eder ve Mapuche kabilelerinin topraklarından atılmalarına kadar varır. Bu duruma daha fazla katlanamayan ülke insanı, 18 Eylül 1810 yılında İspanyol Krallığı’ndan ayrılıp bağımsızlığını ilan eder.

 

Şili’de Konuşulan Diller

Ülkede İspanyolca konuşulur. Fakat yerli halk Quechua, Aymara, Mapadundun gibi yerel dilleri de bilmektedir. Ayrıca Şili’de Katolik inancı etkilidir. Fakat ülkede ateizm gibi agnostisizm yani Tanrı’nın olup olmamasının bilinemeyeceğini savunan inanç da yaygındır.

 

Şili’nin İklimi

Şili’nin iklimi, ülkenin coğrafi yapısından dolayı bölgelerine göre farklılık gösterse de genellikle Latin Amerika iklimi hakimdir. Yazları sabahları biraz serin, öğlenleri kavuran bir sıcak akşamları ise serinlik yaşayabileceğiniz bir ülkedir. Bu mevsimde öğlen hava 35-40derecelere kadar çıksa bile akşamları 10-15derecelere kadar düşmektedir.  Ülkenin kuzeyinde genellikle çöl iklimi hakimdir. Fakat etrafını çevreleyen sıra dağlardan dolayı kar ve soğuk da vardır

 

Şili’ye Nasıl Gidilir?

Şili Türkiye’den 13bin km uzaklıkta bir ülke olduğu için Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. Ama en kolay ulaşımlardan birisi Türk Hava Yolları ile Brezilya San Paulo’ya oradan da 4 saatlik bir uçuş ile Şili Santiago’ya Comodoro Arturo Merino Benitez Havaalanı’na gidebilirsiniz.  Diğer bir seçenekte yine Türk Hava Yolları ile Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gidip oradan da 2 saatten daha az bir uçuşla Santiago’ya ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye’den Şili’ye Seyahat

Şili’de hem kışları hem de yazları ayrı aktiviteler bulabilirsiniz. Bundan dolayı her mevsim ayrı keyif alabileceğiniz bir yerdir. Yazları Valparaiso’da güneşlenebilirken kışları, eğer seviyorsanız snowboard ve kayak yapabilirsiniz. Ama eğer dünaynın en kurak çölü olan Atacama çölünü ziyaret etmek istiyorsanız tercihiniz ülkenin sonbaharı ya da ilk baharı olmalıdır. Çünkü bu çölün sıcağına en iyi bu dönemlerde katlanabilirsiniz.

Diğer bir seçenekte yine Türk Hava Yolları ile Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gidip oradan da 2 saatten daha az bir uçuşla Santiago’ya ulaşabilirsiniz. Aktarmalı olarak yine Paris’e, Madrid’e ya da Münih’e gidip oradan direk uçuşlarla Santiago’ya ulaşabilirsiniz. Özellikle bu uçuşlarda dikkat etmeniz gereken şey aktarmalarda bekleyeceğiniz süreyi iyi hesaplamalı ve kolunuzdaki saati değil aktarma yaptığınız yerdeki saati göz önüne almanızdır. Şili’ye ulaşmak için yolculuğunuz ortalama bir gün sürmektedir. Türkiye ile Şili arasında Türkiye’ye göre yaz aylarında 7 saatlik bir zaman farkı vardır. Yine Türkiye’ye göre kış aylarında 5 saatlik bir zaman farkı vardır.

Ayrıca Şili ile Türkiye arasında 90 güne kadar vize uygulaması bulunmamaktadır.