Şili Hakkında 20 İlginç Bilgi

ŞİLİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 20 İLGİNÇ BİLGİ

 

 1. Şili’nin ismi Maphuce kabilesinin kuş çağırırken kullandığı “alole chile chile”den gelmektedir.
 2. Şili bayrağındaki mavi renk And dağlarının yüksekliğini, beyaz renk And Dağlarındaki karı, kırmızı renk de özgürlük için dökülen kanı temsil etmektedir. Şili bayrağını 1967 yılından beri her kamu binasına, uygun görülen şekilde asılması zorunludur. Bu kuralı ihlal eden kamu binaları ise 40bin pezo para cezasına çarptırılır.
 3. Şili’de evli kadın ve erkekler farklı soyadlarına sahiptir. Çünkü kadınlar evlendikten sınrada kızlık soyadlarını kullanmaya devam ederler.
 4. Şili’de boşanma 2005 yılına kadar yasal değildi. Bundan dolayı en az boşanma oranına sahip olan ülke Şili’dir.
 5. Şili Dünya’nın en büyük bakır ve Dünya’nın en büyük ikinci lityum rezervlerine sahip ülkesidir.
 6. 1984’den günümüze kadar Dünya’nın her yerine somon üreten ülkesidir. Norveçten sonra Dünya’nın en büyük ikinci somon üreten ülkesidir. Yine balık unu üretiminde de Dünya’da ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca istiridye, deniz tarağı, midye, kalkan ve alabalık gibi deniz ürünlerinde dünyanın önde gelen deniz çiftliklerine sahiptir.
 7. Dünyanın en yüksek yanardağı Ojos del Salado Şili’de bulunmaktadır. Ayrıca ülkede 1300’den fazla yanardağ vardır ve pek çoğu aktiftir.
 8. Şilinin ulusal dansının ismi Cueca’dır. Bu dans tavukların ve horozların çiftleşme ritüellerini andırmaktadır.
 9. San Alfonzo del Mar Resort Dünya’nın en büyük açık yüzme havuzuna sahip otelidir. Bu havuz sahil şeridi boyunca uzanır ve 20 olimpik yüzme havuzundan büyük bir alanı kaplamaktadır. Ayrıca 66milyon galon suyu ile dolmaktadır.
 10. Atacama çölü Dünya’nın en kurak çölüdür ve günümüze kadar hiç yağmur yağmamıştır. Atacama’da hemen hemen herkes bisiklet kullanır. San Pedro de Atacama
 11. Richter ölçeğine göre dünyada kaydedilen en şiddetli deprem Şili’de yaşanmıştır ve depremin şiddeti 9.5’tir.
 12. Yapılan araştırmalarda ülkede hiç zehirli yılana rastlanılmamıştır.
 13. Şili’de mesai Pazartesi’den Cumartesi’ye sabah 6:00’dan akşam 9:00’a kadar sürmektedir. Bundan dolayı ülke yılda 1988 saat çalışma saatine sahiptir ve bu süre ile Dünya’nın en çok çalışma saatine sahip 5.ülkesidir.
 14. And sıra dağları Şili topraklarının %00’ini kaplamaktadır. Fakat bu dağların sadece %3,8’inde tarım yapılabilmektedir.
 15. Dünya üzerinde üretilen patates tohumlarının kaynağı da Şili’dir.
 16. Şili’nin en büyük toplumsal sorumluluk projesi “Şili konut programı”dır. 1990 yılında ülke, 1.2 milyon evsiz ya da gcekonduda yaşayan nüfusa sahipti. Bu program ile bu sayı, 2007 yılında 18 bine düşmüştür.
 17. Ortalama 6500km ile Dünya’nın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesidir.
 18. 2008 yılında basılan 50 pezoluk banknotlarda ülkenin ismi yanlış yazılmıştır. Fakat bu hata 2009 yılında farkedilmiştir.
 19. Horn Burnu’ndan geçen ilk Türk 2012 Aralık ayında geçen Osman Atasoy’dur.
 20. Macellan Boğazı’nda çok sayıda çin gemileri bulunmaktadır. Bu gemilerin sınıra yaklaşmaları yasaktır. Sadece belirli bir mesafede demir atma hakları vardır. Var olan gemilerde yengeç avlamak için Macellan Boğazında bulunmaktadır.