Peru Mutfağı ve Yemek Kültürü

Peru Mutfağı ve Yemek Kültürü

Mistura, Yemek Festivali, Peru
Peru, mutfak kültürüyle “Güney Amerika Kıtası’nın Gastronomi Başkenti” ünvanına da sahip. Ayrıca Peru kahvesi ve çikolatası da çeşitli ödüllerin sahibi. İlk kez 2008 yılında yapılan  ve her yıl Eylül ayında organize edilen “Mistura” da Latin Amerika’nın en büyük yemek festivali. Burada duyacağınız başka bir kavram da Novoandina akımı. Novandina Peru geleneksel mutfağının Amazon ve And dağları mutfaklarının, İspanyol ve Çin’in etkisiyle yeniden modern bir şekilde yorumlanmasıdır. Böyle bir mutfağa sahip olan Peru yemek kültürüyle zenginlik göstermekte. Perulular için öğlen yemeği çok önemli. Tüm restoranlar neredeyse en çok yemeği öğlen çıkarmaktadırlar. Bu öğünde tüm ülke yemek yemeğe başlar. Hatta bir taksideseniz ve bir yerden bir yere gidiorsanız, şöför arabayı sağa çekip yanındaki getirdiği yemekleri yemeğe başlarsa şaşırmayın!

Peru dünyada patates çeşidinin ortalama 4000’e yakınını yetiştirebilmektedir. Yani Peru için patatesin anavatanı diyebiliriz. Bundan dolayı da en çok bilinen yemeklerinin de ilk malzemesi patatestir. Örneğin papa a ala huancaina krem peynire benzeyen özel huancaina soslu patates ya da causa ton balığı ya da tavukla hazırlanan patatesin olmazsa olmaz olduğu bir salatadır. Papa rellena içine kıymalı ile doldurulmuş yuvarlak büyük patates kroketler.

Peru Yemeği, Papa a ala huancaina
Peru mutfağında görünce şaşırmayacağınız bir başka şey de toprak güveç kaplar. Kültürel olarak İnca’lılarla benzediğimiz bir yönümüz de bu. Özellikle güveç kaplarda pişmiş kuru fasulye de menülerinde olan yiyeceklerden.

Ayrıca bir Perulunun asla vazgeçemediği bir diğer lezzet ise pilav. Hatta bir Peruluya mantı bile yapsanız yanında pilav olup olmadığını size sorabilir (Pilavın her türlüsü kabul edilebilir onlar için. ). Arroz con pato a la chiclayana  kişnişli ördek ve pilavda özel yemeklerinden biri.

Yemek Öncesi Aperatifleri

Peruluların tanıştıkları her turiste sordukları genel soru ceviche yiyip yemedikleri oluyor. Tursitlerin gittikleri restouranlarda genellikle başlangıç yemeği olarak sunulan ceviche Perulular için bizdeki tavuk döner gibi sıradan ama bir o kadar da önemli bir lezzet. Ceviche herhangi bir pişirme tekniği kullanılmadan hazırlanan, balık etinin misket limonlarla okside olmasıyla pişiyor. İçine söğüşlenen soğan ve mısır taneleride ilave ediliyor. Eğer balığı çiğ olarak tüketemeyenlerdenseniz o zaman tercihlerinizi al ajo denilen sarımsaklı balıktan ya da frito denilen kızartılmış balıktan ya da domates ve soğanla beyaz şarapta pişmiş a la chorrillanadan yana yapabilirsiniz.
Peru Mısırları, Kırmızı Mısır
Cancha yemek öncesi aperatif olarak servis edilen atıştırmalık kızarmış mısır. Peki neden bu kadar önemli bu atıştırmalık? Mısır Peru için vazgeçilmez bir lezzet. Bizdeki mısıra göre daha doyurucu, taneleri daha büyük ve daha lezzetli. Cancha ya da farklı türlerde mısırın her halini mutlaka sofralarda görürsünüz. Hatta dışarıda alışveriş anında ya da dolaşırken acıktığınızı mı hissettiniz? Hemen her yerde bulunan, bizdeki gibi büyük su kazanlarında kaynatılmış mısır, patates ve yumurta bulabilirsiniz. Perunun meşhur soslarıyla da yolda atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Peru için klasik bir lezzet olan, tabanının sarı patateslerin ezilerek misket limonu ve acı biberle tatlandırılmasıyla oluşturulan, tavuk, ton balığı ve karides gibi deniz mahsülleriyle de üzerine kat çıkılan soğuk başlangıç yemeği causa.

Et Yemekleri ve İçecek Kültürü

Peru Et Yemeği
Anticuchos ise bir gece önceden Peru baharatlarıyla marine edilen sığır kalbinin şişe geçirilmesiyle hazırlanan bir yemek. Bu yemeğide sokakta el arabalarında çok fazla görürsünüz.

Lomo saltado da bonfile et parçalarının soğan, domates, acı biber ve baharatlarla sotelenmesiyle hazırlanan ve kızarmış patatesle ve pilavla sunulan bir yemek.

Bize göre yemesi zor olabilecek ve And dağları için popüler olan bir yemek cuy. Cuy frınlanmış ya da kızartılmış bir fare. Mısırla ve peynirle servis edilen bu yemek tabağınıza bütün olarak geliyor.

Peru mutfağında içeçekler de önemli bir yer tutuyor. Özellikle Limayı ziyaret ettiğinizde karşılaştığınız hemen her Perulunun yine sorduğu diğer bir şey ise Pisco Sour’u deneyip denemediğiniz. Pisco Sour bir tür alkol ve aynı zamanda Peru’nun milli içeceği. Bir diğer içeçek Chicha Morada. Peruda yetişen mor mısırla yapılan ve ananas, tarçın, karanfil, limon ve şekerin kaynatılmasıyla hazırlanan bir içecek. Mor mısırdan dolayı rengi vişne suyuna benzeyen, ilk içildiğinde tadı garip gelen bir içeçek olsa da zamanla vazgeçemediğiniz bir lezzet. Peru’ya gidip de çay içmek isterseniz önünüze gelecek olan çay tarçın ve karanfil çayıdır. Siyah çayı Perulular pek bilmez. Ayrıca Peruda herhangi bir markete giderseniz raflarda sarı kola ile karşılaşıırsınız. İnca Cola denilen bu içeceğin tadı tuttufruttiye benzese de ilk içtiğinizde garip gelsede daha sonra içnmeden duramayacağınız bir lezzet.

Kakao’nun Ana Vatanı Peru (Latin Amerika)

Peru Çikolatası, Peru kakaosu
Dünyaya yayılan kakaonun Peru’dan yola çıktığını biliyor mudunuz? Belçika ve İsviçre çikolatanın ne olduğunu daha bilmezken İnca’lıların kakao tarlaları varmış. Avrupaya giden ilk kakao fidanı da Peru’dan yola çıkmış. Ama iklim uyuşmazlığı nedeniyle bu fidandan pek bir verim alınamamış. Daha sonra iklimi benzer olduğu düşüncesiyle Afrikaya götürülen fidanların bir kısmı tutmuş. Böylece Dünyadaki kakao ağı Peru sayesinde kurulmuş. Choco Museo’nun yani Çikolata Müzesi’nin şehrin farklı bölgelerinde bulunan butiklerine ulaşarak bölgenin en mükemmel çikolataları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.