Patagonya Bölgesi

Patagonya Bölgesi

Bu yazımızda Arjantin’in en güneyi, yaşam koşullarının çok zor olduğu olan bir coğrafyadan bahsedeceğiz. Issızlığın, doğanın ve sonsuzluğun hakim olduğu bir bölge Patagonya. Arjantin topraklarının ortalama %33’ünü oluşturur ve zorlu yaşam koşullarından dolayı metrekareye göre nüfusun çok azdır. Patagonya’da şehir olarak adlandırılan yerler bölgenin coğrafi koşullarına göre dağılıyor ve bu şehirler bir meydan ile birkaç caddeden oluşuyor. Patagonya bölgesinde bulunan şehirlerin bir ucundan diğer ucuna gitmek arabayla maksimum 20 dakikanızı alıyor.

Patagonya’da Bulunan Bölgeler

Bölgede 7 farklı bölge bulunmaktadır.
Aşağıdaki 5 bölge Arjantin sınırları içinde kalırken;

  • Neuquén
  • Rio Negro
  • Chubut
  • Santa Cruz
  • Tierra del Fuego

Diğer ikisi ise Aysén ve Magallanes’de olup Şili’ye aittir.

Dikkat Rüzgar Çıkabilir Levhası

Pek nadir rastlayacağınız, “DİKKAT RÜZGAR ÇIKABİLİR” uyarı levhası…Patagonya bölgesi günün her saati kendini hissettiren ve her yerden esebilen rüzgarları ile meşhurdur. Öyleki bu rüzgar belirli zaman dilimlerinde tehlikeli olup, okulların bile tatil olmasına sebep olmaktadır. Bölge halkı bu rüzgara ve rüzgarın etkilerine alışkın fakat her gelen turisti özellikle uyarmaktalar.

Bu rüzgar insanı yoruyor, harekelerini yavaşlatıyor, sersemletiyor ve tabiki baş ağrılarına neden oluyor. Patagonya halkı da sizi ve bu halinizi görünce “Patagonyaya hoşgeldin.” diyerek ufak bir tebessümle karşılıyor.