Nazca Çizgileri ve Gizemi

Nazca Çizgileri ve Gizemi ( lineas de Nazca )

İnsanlık için en büyük gizem kaynaklarından biri olan Nazca Çizgileri M.Ö. 500 – M.S. 500 yılları arasında İnkalar öncesi yerli toplulukların çöle çizmeye başladığı figürler olarak anlatılmaktadır. Pampa Colorada (Kırmızı Düzlük) denilen bölgede yaşayan  Paracas ve Nazca yerlileri’nin çizdiği figürler olarak bilinmektedir. Bu alan 500 kilometrekarelik kayalık ve kurak bir alan olup bu çizimlerin 1000 yılı aşkın bir sürede çizildiği söyleniyor.

Nazca Çizgileri’nin bir çeşit  astronomi takvimi  olduğuna dair inançlar vardır. Özellikle kış ve yaz dönümündekih izalanmalar tesadüfi değildir. Ayrıca üçgen figürlerinin gece ve gündüzün eşitlendiği günlerde güneşin doğduğu yeri işaret ettiği söylenir. Uzaylıların yaptığına ya da uzaylılar ile eski insanların bir çeşit iletişimi olduğuna inanan hala birçok insan olsa da bilimin bugün hala kanıtlanmış cevapları yok, teorileri var.

Nazca Çizgileri - Maymun, Peru
1926 yılında ilk defa, Perulu bir arkeolojist olan  Toribio Mejia Xesspe  Nazca Çizgileri’ni araştırmaya başlıyor. Fakat motiflerin büyüklüğünden dolayı 1930’lu yıllarda üzerinde bir uçak uçunca bu çizgiler anlaşılıyor. 1941’de bir pilot olan  Paul Kosok, kış dönümünden bir gün sonra Nazca Çizgileri’ni incelemeye gidiyor. Gün batımına güneşin çizgilerle hizalandığını fark ediyor.

Ica Çölü‘nde  800 düz çizgi, 300 geometrik şekil, 70 hayvan ve bitki motifi  var. Hayvan ve bitki motiflerinin büyüklüğüyse 15 ve 365 metre arasında olsa da düz çizgiler 50 km’ye varabiliyor. En bilinenleri ve Peru’da da sembol olarak kullanılanları özellikle hayvan desenleridir. Sarmal kuyruklu maymun, dev kertenkele ki 180 metre olduğu söyleniyor. Güney Amerika akbabası da kanat genişliği ile beraber 130 metredir. Birde astronota benzeyen baykuş maskesi geçirmiş mistik bir din adamı olduğu söylenen baykuş kafalı adam figürü. Örümcek, sinekkuşu da bu şekillerden en bilinen diğerleridir.

Peru’daki arkeolojik araştırmalar ve Nazca çizgileri’nin kutsallığını da ön plana çıkarıyor. Bu araştırmalara göre sinekkuşu bereketi, örümcek yağmuru ve maymun da su bolluğunu sembolize etmektedir.

Nazca Çizgileri Alaycı Kuş
Bu çizgilerin çizilmesinde sadece ip ve kazık kullanıldığı, bu kazıklarla güneşte hafif bronzlaşmış kaya yüzeyini kazarak altta kalan güneş görmeyen daha açık renkli katmanı ortaya çıkardıkları söyleniyor. Fakat bu sembollerin 2000 yıldır bozulmadan kalması ve bir çoğunun anlamı hala sır ve bu sırlar hala çözülmeyi bekliyor.

Nazca Çizgilerini ziyaret etmek için Lima’dan, İca’dan, Cuzco’dan, Arequipa’dan ve Huacachina’dan otobüsler var.

 

Peru’da Sandboarding

Huacachina, çölün ortasında minik bir vaha. Kum tepelerinin ve bu tepeler arasında gizlenmiş palmiyelerin ortasında kalan bu yerin ortalama nüfusu 100 kişi. Huacachina’da kum tepelerinin ortasında kalan, sandboarding yapılabilen keyifli bir yer. Çölde kum tepelerinde saatte 110km’ye varan hızlar yapılabiliyor burada. Ayrıca Dünyanın en büyük kum tepesi olan 2 km uzunluğundaki Duna Grande’de bu bölgede yeralmaktadır. Burada kumda kayabilmek için daha önceden tecrübeli olmanıza gerek yok. Karda kaymaktan daha keyifli, daha kolay ve daha acısız bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca aşağıda sizi bekleyen buggylere binmekte ayrı bir eğlence.

Peru Sandboarding