Kolombiya’nın Şehirleri

Kolombiya’nın Şehirleri

Kolombiya’nın birbirinden güzel ve büyüleyici şehirlerinden bazıları; Bogota, Cartagena, Medellin, Guatape, Cali, Barranquilla, Leticia…

Bogota

Bogota şehri kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ekonomik olarak da kuzey kısmı güney kısmına göre daha zengindir. Bogota’da gezilecek yerler de “San Diego” ve “La Candelaria” olmak üzere iki kısımda toplanmıştır. San Diego Bogota’nın daha modern tarafını simgelerken, La Candelaria şehrin tarihi tarafını simgelemektedir.
Bogota’da ülkenin de en büyük meydanı olan “Plaza de Bolivar” bulunmaktadır. Adını Simon Bolivar’dan alır. Simon Bolivar İspanyollara karşı bağımsızlık mücadelesini yürüten ve kazanan Kolombiya lideridir. Meydanda da Simon Bolivarın heykeli bulunmaktadır. Simon Bolivar aynı zamanda Kolombiya’nın ilk başkanıdır. Roma Mimarisi örnek alınarak 1824 yılında inşaa edilen ve günümüzde de hala kullanılan parlamento binası da bu meydan da bulunmaktadır. Plaza de Bolivarda şehrin en büyük katedrali olan 1824 yılında yapılmış “Santa Fe” catedrali bulunmaktadır. Bogota’nın mimarisi İspanyol kolonizasyon dönemi mimarisi ile modern mimarnin harmanlanmış halidir.

Plaza de Bolivar’ın hemen yakınnında bulunan “La candelaria” yani “kandil ışığı, mum ışığı” anlamına gelen mimari olarak daha çok İspanyol mimarisini andıran trafğe açık, rengarenk eski evlerin olduğu bir cadde bulunmaktadır. Ayrıca bu caddedeki evler Kolombiyada ev için ilk kez camın kullanıldığı asırlık evlerdir.
Bogota’da yapılabilecek şeylerden biri “Altın müzesi”ni ziyaret etmek olabilir. Kolombiya’da MÖ.325 yılından beri altın madenciliği yapılmaktadır. Fakat her yerde olduğu gibi bu bölgedeki altın da istilacıların elinden kurtulamamıştır. İspanyollar gelmeden önce yerel halk altının kıymetinin çok da farkında değimiş. Sadece dini ve özel sembollerin yapımında kullanılırmış. Fakat İspanyollar gelince yerli halk altının para değerinden kıymetini yeni farketmiş. İspanyolların istilasından önce müzede ortalama 55 bin altın obje bulunmaktaymış fakat günümüzde bunun ortalama 6 bini kurtarılabilmiştir ve bu müzede sergilenmektedir.

Bogota’da son yıllarda bisiklet kullanımı çok yaygınlaşmış. Bunun en önemli sebeplerinden biri de sehirde bulunan 300km’lik bisiklet yoludur. Bu yol Bogota’ya “Kıtadaki en uzun bisiklet yoluna sahip şehir” ünvanını kazandırmıştır.

Bogota’da “La calera” adında bir seyir tepesi bulunmaktadır. Eğer yolunuz Bogota’ya düşerse şehre tepeden bakmak için enfes yerlerden biri de bu seyir tepeleridir.
Bogota’da bulunan Villa de Leyva Latin Amerika’daki en eski ve halen ilk halini koruyabilmiş koloni mimari tarzındaki kasabalarından biridir.
Cartagena eski şehrin duvarları içindeki eski evler, arnavut kaldırımı taş sokaklar, birbirinden güzel mağazalar, oteller ve restoranları ve Karayip denizindeki eşsiz güzellikteki plajlarıyla tam bir tatil beldesidir. Bu belde de ayrıca şehir merkezinden kalkan teknelerle çevredeki adaları, plajları günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Bogota’da bulunan “Catedral de Sal” olarak adlandırılan Tuz madeninide ziyaret etmeyi unutmayın. Yerli halk daha önceleri tuzu alışvrişlerinde takas amacıylada kullanmışlardır. Fakat İspanyolların işgaliyle birlikte bölgeden elde edilen tuz için özel madenler oluşturulmuş ve çıkan tuz Avrupa’ya satılmaya başlanmıştır. Bu madende bulunan ve tuz kayalarının oyularak yapıldığı Katedral dünyanın en büyük yer altı katedrallerinden biridir. 1954 yılında tamamalanan ve 8bin kişilik kapasitesi olan bu yer altı katedralinde bulunan dev hac “Dünyanın en büyük yer altı haccı” olarak anılmaktadır. 180 metre derinliğe sahip olan küçük kiliselerin ve ana katedralin tamamı tuzdan yapılmıştır.

Bolivar Meydanında “Santa Clara” müzesi yer almaktadır. İspanyollardan önce tapınak olarak kullanılan, İspanyolardan sonra da müze olarak kullanılan kilisenin tüm tarihi ikonları altınla kaplıdır.
Yolunuz Bogota’ya düşerse burada bulunan Monserrat tepesine teleferikle çıkmanızı tavsiye ederim. Bu tepe 3150 metre yükseklikle bölgenin en yüksek ikinci dağıdır. Teleferikle yükseldikçe Bogota’nın ayaklarınızın altına serildiğini hissedeceksiniz. Yürüyerek de çıkılabilen bu tepeye çıktığınızda yemyeşil Bogota’yı da göreceksiniz.
Bogota’dan turistik alışveriş yapmak isterseniz Pazar günleri kurulan Usaquén pazarından yerlilerin el işi ürünlerini bulabilirsiniz.

Cartagena

Cartagena Kolombiya’nın hem en önemli tatil merkezlerinden biridir hem de en tarihi şehridir. Bir liman kenti olan Cartagena, eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye yarılır. Bu ayrımın sınırı ise Plaza de Los Coches’teki saat kulesidir. Alışveriş merkezlerinin ve gökdelenlerin olduğu yer “yeni şehir” olarak adlandırılırken, renkli ve tarihi yapısının olduğu kısım da “eski şehir” olarak adlandırılır.
Cartagena’yı gezmenin en güzel yanlarından biri “Chiva Bus” adı verilen ve canlı müzik yapılan tur otobüsleridir. Bu otobüslerle 2-3 saat şehir turu yaparken canlı müzik size eşlik ediyor.
Ayrıca Cartagena şehri UNESCO tarafından korunmaya alınmış, “Dünya Kültür Mirası” listesine eklenmiştir.

Medellin

Medellin Andes dağların arasına kurulmuş büyük bir ova şehridir. Kolombiya’nın en büyük ikinci şehri olan bu görkemli şehir Aburra vadisine kurulmuştur. Medellin insanı Medellin’e “Sonsuz Bahar Şehri” diyor. Gözünüzün alabildiği her yer yemyeşildir bu şehirde. Ayrıca şehrin ortasında Medellin nehri geçmektedir ve bu nehir şehri hem modern hem doğayla iç içe olmak üzere iki yapıya sahip olmasını sağlar. Naturel halk kütüphaneleri, müzeleri, büyük parkları ile görülmeye değer muhteşem bir şehirdir. Özellikle ücretsiz olan kütüphane parklar çok ilgi görmektedir. San Javier Bibrary Park, León de Greiff Library ve La quinta Library Park bu kütüphane parkların isimleridir.

Medellin kadınları güzellikleriyle Kolombiya’ya nam salmışlardır. Ayrıca “Narcos’u” izleyenleriniz bilir Pablo Escobar bir süre bu şehirde ikamet etmişti. Bundan dolayı da en tehlikeli şehirlerden biri olarak kabuk edilmiştir.

Medellin’de en çok öne çıkan doğal park 20 bin hektarlık alana sahip olan “Arvi Parkı”dır. Trekking, kamp, nalıkçılık, yüzme, at binme, bisiklete binme, yapılabilen bu parka her yıl binlerce yerli ve yabancı turist uğramaktadır.

Ayrıca Medellinde şehir merkezi olan Botero Meydanı’nda Pedro Nel Gomez’in ve Fernando Botero’nun da işlerinin sergilendiği Antioquia müzesi görülmeye değerdir.

Guatape

Medellin şehrine yakın olan Guatape kasabası film setini andıran rengarenk sokaklarıyla, sıcak kanlı insanlarıyla ve eşsiz doğasıyla sizi karşılıyor.. kasabanın en üst noktasında şehri kuşbakışı izleyebileceiniz üç katlı manzara izleme kulesi bulunmaktadır. Fakat bu kuleye ulaşmak için yüzlerce basamağı olan bir merdiveni kullanmanız gerektiğini hatırlatmamızda fayda var. Eğer bu merdivenleri göze alırsanız sonrasında Güney Amerika’nın en güzel manzaralarından biriyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Cali

Yine Narcos dizisini izleyenlerin çok aşina oldukları bir şehir “Cali”. Cali Pasifik okyanusuna kıyısı olan tek büyük Kolombiya şehridir. Cali, Kolombiya’da salsa denince ilk akla gelen şehirdir. Cali için salsanın başkenti diyebiliriz. Salsa adeta Cali insanının ruhuna işlemiştir. Heryerden duyabileceğiniz müzik seside içinizi kıpır kıpır yapmaya yetecektir. Bu dansın, müziğin, eğlencenin enerjisi sizi sarmalayacaktır. Salsanın tutkuyla yapıldığı bu şehri ziyaret ederseniz mutlaka bir dans gösterisi izlemeden gitmeyiniz. Ayrıca bu şehirde çok sayıda dans ve müzik eğitimi verilen okul bulunmaktadır.

Cali’nin şehr merkezinde “Plaza de Caicedo” meydanı bulunmaktadır. Bu meydanın hemen yanında görebileceğiniz “San Pedro” katedrali bulunmaktadır. Eğer şanslı gününüzdeyeniz bu meydanda çok sık yapılan dans gösterilerine denk gelebilirsiniz.

Cali’nin tarihi mrkezinde yer lan sömürgecilik döneminini mimarisine sahip olan “La Merced”i ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan “Museo de Arte Colonial” müzesi ve arkeoloji müzelerini de ziyaret edebilirisiniz.

Barranquilla

Kuzey Kolombiya’da bulunan Barranquilla şehrinin Karayip denizine kıyısı vardır. Bu şehirde gezilebilecek yerlerden biri “Catedral Maria Reina”dır. 1982 yılında yapılan katedral son derece moderndir. Karayipler Ulusal Parkı’nın içinde bulunan “Museo del Caribe” (Karayip müzesi)”müzesinde Karayip kıyılarının kültürü barınmaktadır. Bu müzede bulunan Macondo kütüphanesinde Gabriel García Márquez’in külliyatı da bulunmaktadır. Turistik bir belde ve bir sahil beldesi olmasından dolayı burada hayat diğr şehirlere oranla birazcık pahalıdır.

Leticia

Leticia şehri Peru ve Brezilya ile sınır komusudur. Bu kasabanın aynı zamanda amazon nehrine kıyısı vardır. Leticia’dan 3 günlük amazon turuna katılabilirsiniz. Leticia’dan başalayan bu tur, amazon nehrinden geçerek devam eder. Bu tur ile farklı yerli kabilelerini görebilir, yürüyüşler yapabilir, amazonun eşsiz havasını soluyabilirsiniz.

Kolombiya’da Diğer Yapılabilecekler
Salento’da ulunan “Cocora Vadisi”ne tırmanabilir, ata binebilir, Kolombiya’nın simgesi olan Quindio” yani mum palmiyesini görebilir, kahve bölgelerini ziyaret edebilir, bölgeye has ve çok lezzetli olan trucha balığından yiyebilirsiniz. Pereira’da bulunan “Los Nevados ulusal doğal parkı”nı ve “Otún Gölü”nü ziyaret edebilirsiniz. 168 kuş türüne ev sahipliği yapan botanik bahçeyi gezebilirsiniz.
Karayip denizinde yer alan “San Anders” mercan adasına giderek hayatınızın en güzel tatilini yapabilirsiniz.