Buenos Aires

Buenos Aires

buenos-airesArjantin’in en gelişmiş şehri olan Buenos Aires, aynı zaman da ülkenin başkentidir. Kelime anlamı “güzel havalar” demek olan bu şehir Latin Amerika’nın Paris’i olarak bilinir. Mimarisi ile göz dolduran bu şehir aynı zamanda dünyanın en geniş caddesi olarak bilinen 140 metre genişliğine sahip 22 şeritli Avenida 9 de Julio caddesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Özerk bir yönetimle yönetilen Buenos Aires eyaletininde il merkezi La plata’dır. La plata’ya Buenos Aires’den sık sık kalkan otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Kent içinde dinozor iskeletlerinin, fosillerin, kayaların ve minerallerin bulunduğu La plata müzesi başlıca ziyaret edilecek yerler arsında yer alır. Farklı bir tasarıma sahip olan bu kentte Moreno Plaza, Katedral, Teatro Argentino ve Plaza San Martin en çok turist ağırlayan yerlerdir. Aynı zamanda 1885 yılında yapılmaya başlanan, Köln ve Amiens’teki Orta Çağ kiliselerinden esinlenerek tasarlanan neo – gotik bir mimariye sahip olan La Plata Katedralini ziyaret edebilirsiniz. Katedral, kule kısmına çıkılabilecek şekilde inşa edildiğinden dolayı ziyaretçilere muhteşem bir manzara keyfi sunmaktadır. La Plata’nın ana demiryolu istasyonu olan Pasaje Dardo Roche bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeridir.

İnterior ve La capital

buenos-airesArjantinlilerden çok duyacağınız bir karşılaştırma da La capital ve Interior’dur. La capital başkent, Interior kelimesi içerisi anlamında kullanılır. Bu kelimeleri Arjantinliler şu şekilde anlamdırmaktadırlar; Arjantin’in başkenti Buenos Aires, “La capital” olarak geçmektedir. Buenos Aires dışındaki diğer 23 eyalete de “Interior” denmektedir. Buenos Aires’e ve 23 eyalete haritada bakarsanız bu tanımlamaların mantıklı yanını göreceksiniz. Şöyle ki Buenos Aires, Rio kıyısındadır ve bir yönü ile yüzünü dünyaya doğru dönmüştür. 23 eyalet ise coğrafi konumları bakımından Buenos Aires’in arkasında kalmaktadır. Arjantinliler bu kavramları bir alt seviyeye indirgenmiş hallerini kullanmaktadırlar. Her eyaletin şehir merkezine “capital”, şehrin dışında kalan kısımları ise “interior”dur. Interior ve capital kıyaslamaları insan ilişkilerini bile etkilemiştir. Örneğin Türkçede kullanılan geleneksel kavramlar gibi, daha samimi, daha çok birincil ilişkilerin görüldüğü küçük kullanım yerlerine “interior” daha resmi ilişkilerin yaşandığı şehir hayatını temsil eden daha kalabalık şehirler “la capital” olarak geçmektedir.

Buenos Aires Internacional de Cine Independiente

Latin Amerika’nın önemli etkinliklerinden bir diğeri olan BAFICI sinema festivali Nisan ayında Buenos Aires’de düzenlenir. Bu etkinlikte ulusal ve uluslararası bağımsız pek çok film yapımcısının fimleri gösterilmektedir.