Arjantin’e Dair 11 İlginç Bilgi

1) Arjantin’de her yerde mate çayı tüketen insanlar görebilirsiniz. “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarından yapılan bu çay yüzyıllardan beri uyarıcı etkisinden dolayı çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecektir.

2) Malbec şaraplarının adını ülkede sıkça duyabilirsiniz. Mendoza bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan dünyaca ünlü olan bu şarapların tadına bakabilir, şarap evlerini, bağları ve mahzenleri ziyaret edebilirsiniz.

3) Arjantin, İtalyan aksanı, el hareketleri, her köşe başında karşınıza çıkan makarnacılar ve dondurmacılarla küçük bir İtalya’dır. Arjantin İtalya’dan sonra en fazla İtalyan nüfusuna sahip ülkedir.

4) Uruguay, Arjantin’e olan benzerliği ve sınır ülkesi olması sebebiyle, Arjantin’in 24. Eyaleti olarak anılmaktadır.

5) Arjantin, 1923 yılında Dünyanın en zengin 10. ülkesi iken şimdi 54. sıraya düşmüştür.

6) Arjantin’de ulusal paraları olan pesodan 1970 yılından bu yana altı sıfır atılmıştır.

7) Arjantinin’de kayıp insanlar ve kayıp anneleri vardır. 1976 ve 1983 yılları arasında ülkede askeri cunta yönetimi yaşanmıştır. Bu dönemlerde ülkede birçok vatandaş bir gece ansızın kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmış ve ülkede 30.000’den fazla insan kayıplara karışmıştır. Ülkenin her yerinde halen bu kayıp kişilere ait anıtlar ve anma etkinlikleri yapılmaktadır.

8) 140 metre uzunluğundaki ve dünyanın en geniş caddesi olan Avenida 9 de Julio caddesi Buenos Aires’dedir.

9) Arjantin, Latin Amerika’nın ilk aynı cinsten evliliği kabul eden ülkesidir.

10) Che Guevara Arjantinli’dir.

11) Parmak izini ilk bularak, kriminal olaylarda ilk tespit eden Arjantin polisidir.