Eczacı ile Sohbet

Lucia’nın arkadaşı hastalanmıştır. Lucia doktorun verdiği ilaçları almak için eczaneye gider. Bu diyalogda Lucia ile eczacı Luis arasında geçen konuşmayı inceleyeceğiz ve eczacının tavsiyelerini göreceğiz.

Lucia: Buenos días, Señor Luis. Günaydın Luis Bey.

Farmacéutico: Buenos días, Señora Lucia. Se ve triste. ¿Por qué? Günaydın Lucia Hanım. Üzgün görünüyorsun. Neden?

Lucia: Estoy muy preocupada por mi amiga, Andrea. Ella ha estado enferma por dos días. Arkadaşım Andrea için çok endişeleniyorum. O iki gündür hasta.

Farmacéutico: ¿Ha ido al doctor? Doktora gitti mi?

Lucia: Sí, se fue por sí misma el viernes. El Doctor Antonia dijo que era la gripe y le recetó descanso y algunas píldoras. Estaba segura de que iba a mejorar. Evet cuma günü kendi başına gitti. Doktor Antonio grip olduğunu, dinlenmesi gerektiğini ve hapları söyledi. İyileşeceğine emindim.

Farmacéutico: ¿Por qué no la llevaste a un médico diferente?Onu neden farklı bir doktora götürmedin?

Lucia: Lo hice. Fuimos a ver al Doctor Rodrigo. El me dio esta receta. Yaptım. Doktor Rodrigo’yu görmeye gittik. Bana bu reçeteyi verdi.

Farmacéutico: Déjame ver. Oh, sí. Este es un antibiótico muy eficaz. Deme un segundo. Görmeme izin ver. Ah, evet. Bu çok etkili bir antibiyotiktir. Bana bir saniye ver.

Lucia: ¿ Cuanto cuesta? Ne kadardır?

Farmacéutico: Ok, aquí esta. Es 10 dolares. Tamam, işte burada. 10 dolar.

Lucia: Lo llevaré. Onu alacağım.

Farmacéutico: Señorita Lucia tu amiga tiene que descansar bien. Y ella debe tomar un té tibia. Lucia Hanım arkadaşın iyi dinlenmek zorunda ve ılık bir çay içmeli.

Lucia: Muchísima gracias. Çok teşekkür ederim.