İspanyolca Şarkı Söyleyen Türk Şarkıcılar

Türkçe’ye uyarlanan yabancı şarkılarla çok kez karşılaşsak da yabancı dile özellikle de İspanyolca’ya uyarlanmış Türk şarkılarla pek karşılaşmıyoruz. Ya da karşılaşıyor muyuz? Seneler önce dupduru İspanyolcaları ile ilginç işler çıkaran sanatçılarımızın olduğunu söylesek? Bu yazımızı okuduğunuzda “Türkler aslında ileri görüşlüymüş.” ya da  “Uyarlamayı da sizden öğrenecek değiliz” gibi cümleler kurabilirsiniz. Çünkü içerikteki yazılar sizi oldukça şaşırtacak.

“Quiero comer tus labios.” Şimbi böle de yazınca pek anlaşılmamış olabilir ama bir Sinan Özen klasiği olan “Senin ağzını yerim ben” şarkısı. Evet yanlış duymadınız seneler önce Sinan Özen’in tertemiz ve duru bir ispanyolca ile yorumladığı hatta birebir çevirdiği şarkı. Doğrusu te quiero comer los labios/ la boca olması gereken şarkı bir rivayete göre bu şarkı İnstituto Cervantes Estambul tarafından Sinan Özer’e yaptırılmış olup, hedef kitlesi İspanyolca konuşulan ülkeler değil, sadece Türkiye’dir ve burada amaç Türk gençliğine İspanyolca sevgisini aşılamaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=FebiNDtYJxk

 

Bir diğer uyarlamada 1997 yılında Serdar Ortaç’ın Meksika’da yurt dışına açılmak üzere yaptığı albümüdür. “Loco Para Amar” adı ile piyasalardaki yerini alan albümün orjinali “Ben Adam Olamam”dır. Bir rivayete göre Meksika’da çıktığı hafta en çok dinlenilen yabancı şarkılar arasına girmiş ama Serdar Ortaç’ın askerlik için ülkeye acil çağrılmasından dolayı kısa süre sonra listelerden düşmüştür. İşte Serdar Ortaç’ın “Quiere Llover” olarak çevrilen “Yaz Yağmuru” şarkısı ve “Loco Para Amar” olarak çevrilen “Ben Adam Olmam şarkıları.

https://www.youtube.com/watch?v=GreJ6hWWsGc

https://www.youtube.com/watch?v=X5T90-5X_QM

 

Bir diğer şarkı ise Türkiye – Küba düeti olan “Quiero”dur. Müge Zeren Küba’da kontrbass ve perküsyon çalan bir müzisyen olan Ray ile tanışır. Müge Zeren’de o sıralarda amatör bir albüm hazırlığındadır. Ray’in Tükiye’ye gelmesiyle aşk ikili aşk yaşamaya başlar. Ray Müge’ye bir şarkı yazdığını ve dinlemesi istediğini söyler. Müge şarkıyı dinleyince çok beğenir ve şarkıyı albüme almak ister. Böylece ikilinin düeti ortaya çıkar. https://www.youtube.com/watch?v=_0m26VgrZl8

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32