Şahıs Zamirleri

Bu konuda Türkçedeki “ben, sen, o, biz, siz, onlar” olarak bildiğimiz kişi zamirlerinin İspanyolcalarını göreceğiz. İspanyolca kişi zamirlerindeki en belirgin farklılık “sen” kişisindeki resmi (formal) ve gayri resmi  (informal) olarak adlandırılan 2 farklı kullanım şeklidir. “Siz” zamirinin İspanyol İspanyolcasında ve Latin Amerika İspanyolcasındaki kullanımları farklıdır.

 

İspanyolca Ben, Sen, o

Aşağıdaki tabloda Türkçe zamirlere karşılık gelen İspanyolca zamirleri görebilirisiniz. Köşeli parantez ile yazılanlar İspanyolca kelimelerin okunuşlarıdır. İspanyolcada ben, sen, o tabloda görebileceğiniz gibi sırası ile “Yo”, “Tú”, “Él” veya “Ella” olmaktadır.

Ben Yo
Sen
O (Erkek için) Él
O (Kadın için) Ella
Siz (Resmi sen ) Usted
Biz Nosotros/Nosotras
Siz Vosotros/Vosotras
Onlar (Eril) Ellos
Onlar (Dişil) Ellas
Sizler (Resmi olarak) Ustedes

30 Günde İspanyolca - Başlangıç
Eğitim Programı

Özel olarak hazırladığımız, 30 günlük online eğitim e-posta programımızla 1 ayda İspanyolca'ya hızlı bir başlangıç yap!

Görüntüle

İspanyolca Kişi Zamirlerinin Türkçeden Farklılıkları

  1. İspanyolcadaki “o” zamiri Türkçedeki “o” zamirinden farklılık göstermektedir. Eğer “o” diye bahsettiğimiz kadın ise “Ella”, erkek ise “Él” kullanılır.
  1. “Sen” zamiri de formal ve informal olarak ikiye ayrılır. Konuştuğumuz kişiye samimi bir hitapta bulunuyorsak  “Tú”, resmi bir hitapta bulunuyorsak veya yeni tanışıyorsak (siz olarak) “usted” kullanılır. Eğer karşımızda yeni tanıştığımız birden fazla kişi varsa ya da resmi bir ortamdaysak “ustedes” kullanılır. Samimi bir ortamda birden fazla kişi varsa vosotros/vosotras kullanılır.
  1. Siz zamirinin karşılığı olan “vosotros/as” Latin Amerika İspanyolcasında kullanılmaz. İspanyol İspanyolcasında kullanılır.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1240425658