Neden İspanyolca Öğrenmeliyiz?

Geleceğin en parlak dilinin İspanyolca olduğunu biliyor musunuz?

British Council tarafından yapılan araştırmada geleceğin dilleri arasındaki sıralamada İspanyolca ilk sırada yer almaktadır. Peki bunun sebebi nedir? İspanyolca 400 milyon insanın ana dili olmasıdır. Ayrıca İspanyolca 21 ülkenin resmi dilidir. Bu ülkeler Meksika, İspanya, Kolombiya, Arjantin, Peru, Venezuela, Şili, Küba, Ekvador, Guatemala,  Bolivya, Kosta Rica, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Ekvator Ginesidir.  İspanyolcanın en çok konuşulduğu ülkeler ise Meksika ve ABD’dir.

Bu sayılara bakarsak artık sadece İngilizce bilmek bizi farklı kılmamaktadır.

Dünyanın farklı yerlerinde, 1,2 milyar insan daha iyi fırsatlar elde etmek için yeni diller öğreniyor.

Ayrıca İspanyolca ile ABD’deki nüfusun yaklaşık %10’u ile İspanyolca konuşabileceğini biliyor musun?

Bu nüfus sadece Amerika’nın güneyi ile de sınırlı değil. Mesela Los Angeles dünyanın en fazla ispanyolca konuşan dördüncü şehri.

İspanyolca ile kariyer yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Eğer  İspanyolca biliyorsanız; Güzel sanatlar, mütercimlik, bankacıllık, gazetecilik, ticari danışmanlık, kütüphanecilik, tıp araştırmaları, diplomasi, optik, eğitimsel yazılımlar, yayıncılık, mühendislik, güvenlik donanımları, moda, spor yayıncılığı, finansal servisler, öğretmenlik, kamu sektörü, telekomünikasyon, insan kaynakları, bilişim teknolojisi, seyahat ve turizm endüstrisi size kapılarını sonuna kadar açacaktır.

Son zamanlarda dili ispanyolca olan filimlerin giderek popülerleştiğini farkettiniz mi?

İspanyolca, dünya’nın önde gelen sinema ve edebiyatına da ulaşman için büyük bir fırsat. Che Guevara, Pablo Picasso, Gabriel Garcia Marquez, Enrique Iglesias, Shakira, Luis Miguel, Antonio Banderas da İspanyolca konuşan ünlülerin sadece birkaçı.

İspanyolca ile Dünya’nın birçok yerine rahatlıkla seyahat edebileceğinizi biliyor musunuz?

İspanya ya seyahat ederken İspanyolca bilgisine sahip olmak seyahatinizi daha eğlenceli kılacaktır. Sadece İspanyaya değil  özellikle Güney Amerika’ya ve büyük şehirleri dışına seyahat edenler için İspanyolca bilgisine sahibi olmak çok önemlidir.