“Başka bir dil öğrenmek, sadece aynı şeyler için farklı kelimeler öğrenmek değil, aynı zamanda bu şeyler hakkında düşünmenin başka bir yolunu öğrenmektir.”

– Flora Lewis –

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

Kendinizi bu sayfada bulduğunuza göre İspanyolca öğrenmeye karar verdiniz ya da büyük ihtimalle bir süreliğine yolunuzu/odağınızı kaybettiniz…

  • İspanyolca nasıl öğrenilir?
  • İspanyolca öğrenmeye nereden başlamalıyım?
  • Biraz öğrendim ama nasıl geliştirebilirim?
  • Nasıl çalışılır?

gibi sorular öğrenme sürecinde hepimizin karşısına çıkmaktadır.

İspanyolcu‘lara yol göstermesi adına dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken birkaç genel noktaya değinmek istedik.

Faydalı olması dileğiyle…

Öğrenme Hedefleri Belirleyin

İspanyolca öğrenmek istiyorsanız öncelikle, motivasyonunuzu her zaman koruyabilmek adına ulaşması mümkün olan net hedefler belirleyin.

Başlangıç olarak günlük hedefler koyup, günde 20 kelime öğrenerek İspanyolca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Düzenli bir çalışma ile her gün 20 kelime öğrendiğinizde birkaç ay içerisinde İspanyolca kelime dağarcığının %70’ini karşılayabilecek seviyeye gelebilirsiniz.

Kelime Bilginizi Arttırın

Diğer dillerde olduğu gibi İspanyolca’nın da özünü kelime hazinesi oluşturur. Her kelime dili oluşturan birer tuğla gibidir ve öğrendiğimiz yeni kelimeler kendimizi daha iyi ifade etmeye, karşımızdaki ile daha iyi iletişime geçebilmemize yardımcı olur. Bu yüzden her fırsatta yeni kelimeler ezberleyip, kelime hazinenizi genişletmeye devam etmelisiniz.

Bu bağlamda sizlere öncelikli tavsiyemiz günlük dilde sıklıkla kullanılan en temel kelimelerden zor kelimelere doğru sürekli olarak yeni kelime öğrenimine devam etmenizdir. Eğer isterseniz sitemizin kelimeler sayfasına giderek her gün yeni bir kelime kartı serisi üzerinde de ezber çalışmaları yapabilirsiniz.

Dil Bilgisi Çalışmaları ile Dilin Kurallarını Öğrenin

Tabii ki her dilin olmazsa olmazı dilbilgisi kuralları…
Öğrendiğimiz kelimeleri bu kurallar aracığıyla yapılandırıp, cümleler haline getirmekteyiz. Bu yüzden dilbilgisi(gramer) çalışmalarını ihmal etmemelisiniz. Bu çalışmalar ile birlikte dili daha iyi özümseyecektir. Dilbilgisi çalışabilmeniz için sitemizde pek çok İspanyolca derse ve dilbilgisi konusuna yer vermekteyiz.

İspanyolca Diyaloglar Okuyun

Öğrendiğimiz kelimelerin ve cümle yapılarının akılda kalıcılığını arttırmak adına; İspanyolca’nın günlük dildeki kullanımlarını ve örnek İspanyolca diyalogları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle İspanyolca’da kendinizi tanıtmayı, yol tarif etmeyi, boş zamanlarınız ve hobileriniz hakkında konuşmayı, duygularınızı anlatmayı, becerilerinizi tanıtmayı, seyahat etmeyi, restorana gittiğinizde sipariş vermeyi vb. temel diyalogları öğrenebilirsiniz.

Dinleme Çalışmaları ve Sesli Tekrarlar Yapın

İspanyolca yazıldığı gibi okunan bir dil olması yönüyle, telaffuzu kolay bir dildir. Fakat anadili İspanyolca olmayan insanlar için, bazı sesler ve tonlamalar öğrenilirken biraz zor olabilir. Bu yüzden Youtube üzerinden İspanyolca podcastler, şarkılar ve telaffuz videoları gibi içerikleri dinleyerek dile karşı aşinalığınızı ve öğrenme sürecinizi ciddi oranda hızlandırmanız mümkün.

Latin Kültürü Hakkında Bilgi Edinin

Bir dil konuşulduğu ülkenin kültüründen, yapısından, coğrafi konumundan insanlarından etkilenir. İşte İspanyolca’yı öğrenmenin en iyi yollarından bir diğeri de, İspanyolca’nın konuşulduğu ülkeler ve kültür hakkında bilgi sahibi olmaktır. Her bir ülkenin kendine has kültürel ve tarihi dokusunu özümsedikçe, İspanyolca’nın ne kadar zengin kültürlerden beslendiğini fark edeceksiniz.

Google veya Youtube aracılığıyla İspanya veya Latin Amerika’ya ait pek çok tanıtım ve gezi içeriğine ulaşmanız mümkün olacaktır. Aynı şekilde sitemizde bulunan latin kültürü yazılarını da inceleyebilirsiniz.

Kendinize Zaman Tanıyın

Son olarak İspanyolca’yı öğrenebilmek için kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun. Sık sık kelime ve dilbilgisi kurallarını tekrar edin ve düzenli çalışmalar yapın.

Araştırmalara göre istikrarlı bir çalışma ile bir yıl sonra 5 yaşında bir çocuğun seviyesi kadar İspanyolca’ya hakim olabilirsiniz.