İspanyol Alfabesi

İspanyol alfabesi yani İspanyolca alfabenin ve harflerin detaylarını incelemeden önce kısaca İspanyolca’dan bahsedelim.

İspanyolca Hint-Avrupa dil ailesinden Roman dilleri kolundandır. İspanyol alfabesini kullanan ve dünyada İspanyolca konuşan 470-500 milyon insan olduğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda İspanyolca dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul edilen bir dildir. İspanyolca dili dünya üzerinde Amerika’nın güney bölgesi, Brezilya hariç Latin Amerika’nın tamamı, İspanya ve Afrika’da çok küçük bir bölge(Ekvator Ginesi) olma üzere çok dağınık olarak yerleşmiştir. Bundan dolayı bu dili öğrenirken konuşulduğu yere bağlı olarak telaffuzda ve kullanılan bazı kelimelerde farklılıklar vardır. Özellikle bu farklılıklar İspanyolcayı Latin Amerika İspanyolcası ve İspanyol İspanyolcası olarak ikiye bölmüştür. Bizde bu farklılıkları sırası geldiğinde belirteceğiz. 

İspanyol Alfabesi ve Harfleri

Bir dilin daha anlaşılır olması için ilk öğrenmemiz gereken konu harfler ve bu harflerin doğru telaffuzudur. Anadili Türkçe olan biri için bu dili ve alfabesini öğrenmenin en güzel kolaylığı ise belirli kurallar dışında yazıldığı gibi okunan ve okunduğu gibi yazılan bir dil olmasıdır. Şimdi bir dili öğrenmenin ilk konusu o dili oluşturan harflere ve İspanyolca için okunuşu farklı olan istisna harfleri öğrenerek başlayalım.

İspanyol alfabesi 29 harften oluşur. Aşağıdaki tabloda koyu harf ile alfabedeki harfleri, ve bu harflerin isimlerini göreceğiz. İspanyolcadaki isimlerin hepsi eril ve dişil olmak üzere iki gruba ayrılır. Eril olanları belirtmek için el,dişil olanları belirtmek için la kullanılır. Alfabedeki harflerin hepsi dişildir. Bundan dolayı harfin adını belirtirken la ön ekini kullanıyoruz.

A aB bC cCH chD d
La aLa beLa ceLa cheLa de
E eF fG gH hİ i
La eLa efeLa geLa hacheLa i
J jK kL lLL llM m
La jotaLa kaLa eleLa elleLa eme
N nÑ ñO oP pQ q
La eneLa eñeLa oLa peLa cu
R rS sT tU uV v
La ere/erreLa eseLa teLa uLa uve
W wX xY yZ z
La uve dobleLa equisLa i griegaLa zeta

İspanyolca da aynı Türkçe gibi yazıldığı şekilde okunan bir dildir. Fakat telaffuz farklılıkları olan bazı harfler vardır. Aşağıdaki tabloda İspanyol alfabesindeki özel harfleri ve onların okunuşlarını göreceğiz. Özel okunuşu olan harflerin dışındaki diğer harfler, Türkçedeki gibi okunur.

Özel İspanyolca Harfler

Cc1. i ve e seslilerinden önce peltek “s” olarak okunur.
licencia [lisensiya]
2. a,o,u seslilerinden önce “k” olarak okunur.
Escuela [eskuela]
La ce
CHch ç olarak okunur.
mucho [muço]
La che
Gg1. i ve e seslilerinden önce “h” olarak okunur.
giro [hiro]
2. a,o,u seslilerinden önce “g” olarak okunur.
gato [gato]
La ge
JjKuvvetli “h” olarak okunur.
juego [huego]
La jota
LLlll ve y karışımı olarak okunur.
calle [ca:ye] llaves [yaves]
La ele
Ññny olarak okunur.
niña[ninya] año [anyo]
La eñe
Qqk olarak okunur.
queso [keso]
La cu
Vv m ve n harflerinden sonra ve kelime başlarında “b” olarak okunur.
vaca [baka]
La uve
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
172016369214