Dünya’nın en güçlü uyuşturucu karteli lideri El Chapo’nun hikayesi

Ünlü mafya babası Joaquín Archivaldo Guzmán Loera yani en bilinen lakabıyla “El Chapo”. İspanyolcada lakabı “bücür”anlamına gelse de o “Dünyanın en güçlü 100 kişisinden biri” olarak anılıyor. Sinalao karteli lideri olan uyuşturucu satıcısı Guzmán 2009 yılında 1 milyar dolarlık servetiyle, Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde 701. sırada yerini aldı. Rolling Stone dergisi röportajında “2-3 bin kişiyi öldürmüşümdür” itirafında bulunan Guzmán aynı zamanda “Bir numaralı halk düşmanı” olarak anılmaktadır. Biz de Dünya’nın en güçlü uyuşturucu karteli lideri olan El Chapo’nun hikayesini sizler için derledik…

In this photo provided U.S. law enforcement, authorities escort Joaquin “El Chapo” Guzman, center, from a plane to a waiting caravan of SUVs at Long Island MacArthur Airport on Thursday, Jan. 19, 2017, in Ronkonkoma, N.Y. The infamous drug kingpin who twice escaped from maximum-security prisons in Mexico was extradited at the request of the U.S. to face drug trafficking and other charges, and landed in New York late Thursday, a federal law enforcement official said. (U.S. law enforcement via AP)

1980’li yıllarda Meksika’da tarımın çöküşü ile uyuşturucu halkın geçim kaynağı haline gelmişti. Bunu fırsat bilen uyuşturucu kartelleri de bu dönemdeki büyümeleriyle servetlerine servet kattı. O dönemde ABD kokain pazarının yüzde 90’ını ele geçirdiler ve milyarlarca dolar kazandılar. Tabi söz konusu olan uyuşturucu olunca 100binin üzerinde Meksikalı gerek tükettiği için gerekse kartellerin savaşına kurban gittiği için can verdi. İşte bu dönemin en güçlü suçlalarından biri de El Chapo’dur. El Chapo yani Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, Meksika’nın La Tuna şehrine bağlı Sinaloa kasabasında dünyaya geldi. Yedi kardeşin en büyüğü Guzmán, küçük yaşlardan beri uyuşturucu dünyasının içindeydi. Ailesi ile birlikte küçük yaştan itibaren haşhaş ekiminde çalışmaya başlamıştı. Guzmán kenevir ve afyon yetiştiricisi olan babası Emilio Guzmán Bustillo’nun yolundan gitti. Fakat her ne kadar onun yolundan gitse de babasından şiddet gördüğü için onu hiç sevmedi ve hep ondan daha iyi olmanın hayaliyle çalıştı. Her döneminde en büyük destekçisi ise annesi Consuelo Loera de El Chapo’dur. El Chapo’nun herhangi bir konuda fikrini değiştirebilecek tek insan annesidir.

.

El Chapo uyuşturucu tarlaları işletmeye  başladığında  henüz 15 yaşındaydı.  Kendi uyuşturucu karetli olan Sinaloa Kartelini kurana kadar başka karteller için çalıştı. Bu dönemde çalıştığı kişilerin başında eski bir narkotik polisiyken Guadalajara Karteli’ni kuran ve Pablo Escobar’ın ABD’ye kokainini sokmasını sağlayan kişi olan Felix Gallardo geliyordu. ABD bu dönemde DAE adında bir örgüt kurdu ve uyuşturucu ile mücadeleye başladı. Gallardo DAE ajanlarından birini öldürerek hapse girince El Chapo’nun önü açılmış oldu.

İşlerinde çok titiz olan Chapo insafsızlığı ile nam salmıştı. Meksika Hükümeti DAE birimiyle birlikte uyuşturucu kartellerine karşı savaş açtı. Uyuşturucu ile mücadeleye kalkışan Meksika hükümeti El Chapo ile arka planda anlaşma sağladığı için Sinaloa Karteli bu mücadeleden en az zararla kurtuldu. Bu dönemde en güçlü dönemlerini yaşamaya başladı. Bunu yaparkende emniyette ve hükümette kurduğu rüşvet ağından faydalandı. El Chapo güçlendiği bu dönemde bir sürü düşman da edindi. Bunlardan en önemlisi rakip kartellerdenbirinin lideri olan Arellano Felix’tir. İkili arasında çıkan savaşta her iki tarafta ağır yaralar aldı ve Guzman en yakın arkadaşı Armando López’i kaybetti.

 

1990 yıllarında karteller arasında sokak savaşları başladı. Arellano Felix örgütününden biri El Chapo’yu öldürmek isterken yanlışlıkla Guadalajara Uluslararası Havaalanı’nda Meksika Katolik Kilise’sinin önemli ismi Guadalajara Kardinali Juan Jesús Posadas Ocampo’yu öldürdü. Cinayeti El Chapo’nun işlediğini düşünen Meksika Hükümeti Guzman hakkında arama kararı çıkarttı. El Chapo ülkeden kaçmaya çalıştıysa da Guatemala’da başkent yakınlarında yakaladı. Para aklama ve uyuşturucu ticareti suçlamarıyla 20 yıl ceza aldı ve hapise atıldı. Tutuklandığnda gazeteciler El Chapo’ya mesleğini sorduğunda çiftçi olduğunu söyledi ve ardından “2-3  bin kişiyi öldürmüşümdür.” itirafından bulundu.

 

Chapo ilk olarak disiplinli bir cezaevine yerleştirilmiş olsa da burada uzun süre kalmadı. Verdiği rüşvetlerle de onu daha rahat bir cezaevi olan Puente Grande’ye nakledildi. Fakat Chapo rüşvet ve tehtitlerini burada da sürdürü. Kaldığı hapishanenin artık beş yıldızlı otelden bir farkı yoktu. Hapishanede 8 yıl geçiren El Chapo bu arada karteli cezaevinden yönetmeyi sürdürdü. 8 yılın sonunda ise 2,5 milyon dolar harcayarak 80 kişiyi seferber ettiği kaçış planı ile cezaevinden firar etti. Rivayete göre bir çamaşır arabası ile kaçan El Chapo firarının ardından işlerini büyütmeye devam etti. Metamfetamin isimli uyuşturucu pazarındaki boşluğu fırsat bilen El Chapo uyuşturucu imalatı için hemen laboratuvar kurdu ve bu şekilde Avrupa’ya girdi.

 

2004 yılında Juarez Kartel liderini öldürten Chapo 2008’e kadar büyümeye devam  etti. Fakat Arturo Beltran Leyva’nın adamları El Chapo’nun kendi patronlarını yakalattığını düşündükleri için Chapo’nun oğlu Felix Beltran Leon’u öldürdü. El Chapo kendi oğlunu da kurban vermesiyle birlikte sokak savaşlarının yeniden fitilini ateşledi. El Chapo’nun dışarıda olması ve yakalanamayışı ve bir de üzerine sokakların kan gölüne dönmesi Meksika Hüküme’tini zor durumda bıraktı. Meksika Hükümeti Chapo’nun peşine düşse de Chapo trafiğin olmadığı ormanlık alanlardaki evlerde yaşıyordu. Uçakları, güçlü koruma ordusu, üst düzey silahları, satın aldığı üst düzey güvenlik güçlerinin desteği ve kurşun geçirmez araçlarıyla Chapo kaçmayı başarıyordu. 2014 yılında Meksika Hükümeti El Chapo’nun kaldığı evi belirledi ve o eve bir operasyon düzenledi. Fakat güvenlik güçleri evin çelik kapılarını hızlıca açamayınca El Chapo evin altındaki tünelden kaçtı. Fakat birhafta sonra Guzman bir otelde yakalandı. Meksikanın en güvenlikli hapishanesine yerleştirilen Guzman burda sadece 10 ay kaldı. 7/24 kameralarla izlenen El Chapo dahice bir planla herkesin gözü önünde yine kaçtı. Guzman’ın adamları hapishanenin altına havalandırma ve aydınlatma sistemi olan 1,5 km’lik bir tünel kazdı. Bu tünel Chapo’nun hapishane odasındaki banyosuna kameranın göremediği tek yere çıkıyordu. El Chapo, 10 metre derinliğinde, 1,75 yüksekliğinde ve 75 cm genişliğindeki bir tünelden modifiye edilmiş raylı bir motorsikletle kaçtı. Motorsiklet onun hızla kaçmasını sağladı. 12 Temmuz 2015’teki Guzman’ın Meksika’nın en sıkı güvenliğe sahip hapishanesinden kaçışı, hükümeti “küçük düşürecek” bir durum olarak değerlendirildi.

Chapo’nun 3 ayrı eşi ve 9 çocuğu var. Kendisi 52 yaşındayken 18 yaşındaki güzellik kraliçesi Emma Coronel Aispuro ile evlendi. Meksika ve Amerika sınırının altına en az 60 tünel yaptırdığı için Guzman, tarihte Amerika’ya en fazla uyuşturucu kaçıran uyuşturucu kartelidir. Ayrıca 4 milyar dolarlık serveti olan Bücür 60 yaşına kadar yaşayabilmiş olan nadir uyuşturucu mafyalarından biridir.  Guzman hayatının bir filme konu olmasını istiyordu. Bunun için Rolling Stone dergisinde yayımlanmak üzere ünlü Hollywood yıldızı Sean Penn ile gizlice röportaj yapmıştı. Sean Penn bu röportajında El Chapo’nun kendisine güvenebilmesi için aylarca gizli görüşme yaptığını söylemiştir. Ama yine de bir rivayete göre Guzman’ın yakalanmasına sebep olan şey bu röportaj için yaptığı yedi saatlik görüşmedir.

El Chapo’nun hayat hikayesi Kolombiya’daki ünlü uyuşturucu karteli Medellin’in lideri Pablo Escobar’ın ardından televizyon dizilerine konu oldu. El Chapo’nun hayatını merak ediyorsanız başrollerini Marco de la O, Humberto Busto ve Alejandro Aguilar’ın oynadığı “El Chapo” dizisini izleyebilirsiniz. Kötü şöhretli Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquín Guzmán’ın yükselişini, yakalanışını ve kaçışının anlatıldığı bu dizide Guzman’ı canlandıran oyuncunun El Chapo’ya benzerliği de diziye tat katmış.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32