Arjantililerin Vazgeçilmez Mate Çayı

Sadece Arjantinlilerin değil aynı zamanda Uruguay’ın da vazgeçilmezi olan gerek bardağıyla gerek demleme tekniği ile kendine has bir içecekten bahsedeceğiz şimdi sizlere. İlk başlarda hem çayı içenleri gördüğünüzde hem de ilk kez içtiğinizde biraz garipseyeceğiniz bu çay aslında bu bölge insanı için adeta bir kültür. Zaten gerek Arjantinliler gerekse Uruguaylıların karşılaştıkları turistlere ilk sordukları sorulardan biri bu çayı deneyip denemediğidir. Bu bölge insanı tüm gün boyunca, yürürken, otururken, çalışırken, uzanırken, her daim bir elinde mate bardağı ya da koltuk altında bir termosla yaşıyorlar. Bundan dolayı elinizde bunlar bulunmadığı için turist olduğunuzu da hemen anlıyorlar.

Peki nasıl demleniyor bu çay? Bu çay “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarından yapılıyor. Mate, Güney Amerika’da özellikle Arjantin ve Uruguay civarında yetiştirilen bir bitki çeşididir. Bu çayı demlemek için ihtiyacınız olan şeyler; mate otu, mate bardağı ve sıcak sudur. Malzemeler hazırsa hazırlanışına geçebiliriz. Önce mate bardağının içine otu koyuyoruz. Sonra da yavaş yavaş sıcak suyu ekliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey sıcak suyun otları yakmaması, acıtmamasıdır. Bu çay yüzyıllardan beri uyarıcı etkisinden dolayı çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecektir.

Bunun bir kültür olduğunu söylemiştir. Meydanlarda genellikle toplanmış mate çayı içen insanlar görürsünüz. Mate içmek önemli bir toplumsal ritüeldir. Bizdeki kahveye çaya gelen misafirler gibi insanlar mate çayı içmeye birbirlerine gitmektedirler. Mate kahveden daha az kafein içermektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32