Yılın Kelimesi

La Fundación del Español Urgente yani “Fundéu BBVA” asıl amacı İspanyolca’nın medyada iyi kullanılmasını teşvik etmek olan, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. 2005 yılında doğan bu kuruluş İspanya Real Akademi’nin tavsiyesiyle çalışıyor. Ayrıca bu kuruluş günlük öneriler ve cevapladığı sorular aracılığıyla dili günlük medyada, sosyal ağlarda, yeni dijital platformlarda kullanan herkese yardımcı olan bir araç olmayı amaçlıyor. Gazeteciler, dilbilimciler, sözlükbilimciler, yazım denetleyicileri, prova okuyucular ve çevirmenlerden oluşan bu kuruluş “Palabra del año” adı altında her yıl bir İspanyolca kelimeyi “Yılın kelimesi ilan ediyor.

İşte sizler için geçmiş yılların kelimelerini incelediğimiz içeriğimiz.

• Escrache : Escrache, politikacıların evleri ve diğer kamuoyuna açık isimler önünde yapılan gösterilere atıfta bulunan bir terimdir. Real Academia Española’nın sözlüğü bu sözcüğü içermez fakat konuşma diline göre bu terim 2 anlam içermektedir. Biri kırmak (Romper), yok ekmek (destruis) ya da ezmek (aplastar) anlamındadır. Bir diğeri ise bir insanı fotoğraflamak (Fotografiar a una persona)dır. İspanyol Dili Akademileri Birliği’nin sözlüğüne göre ise bu terim birisini kanıt olarak bırakmak (Dejar en evidencia a alguien) anlamında da kullanılmaktadır.


• Selfi :
Genelde mobil cihazlarla vatandaşların kendilerini çektiği ve genellikle kamuya açık veya özel ağlarda paylaştığı fotoğraf olgusu, son yıllarda tüm dünyada artıyor. Bu tür resimleri ifade eden ve İngilizce bir terim olan selfie, 2013 yılında Oxford sözlüklerinin editörleri tarafından İngilizce konuşanlar arasında kullanımının yüzde 17.000 kişi tarafından arttığını hesapladıktan sonra zaten seçilmişti.

•  Refugiado : Bu terimin kelime anlamı “mülteci” ya da “göçmen”dir. “Mülteci” kelimesini tanımlayan konsept, uzman gazeteciler arasında çok fazla şüphe ve tartışma yarattı. Bu kişiler başka bir ülkede kendilerinin bulamadığı yaşam olanaklarını arayan insanlardır. Bundan dolayı uzman gazeteciler savaştan kaçan binlerce insanın isimlendirilmesi konusunda son derece titiz olmanın öneminin farkındalar. Fundéu BBVA CEO’su Joaquín Muller “’refugiao’ sözcüğünün yılın kelimesi için istediğimiz şartları yerine getirdiğine inanıyoruz” diyor.

•  Populismo : Fundeu BBVA 2016 yılının politik bir yıl olduğunu, Amerika ve İspanya’daki farklı seçim ve halk oylaması gibi küresel öneme sahip olayları içerdiğini bundan dolayı da yılın kelimesi olarak populismo’nun seçilmesinin beklenildiğini açıkladı.

•  Aporofobia : 2017 yılının kelimesi olan “Aporofobia” teriminin kelime anlamı fakirlerin yaşağıdı reddedilme ve beğenilmeme korkusudur. Bu terim henüz İspanyolca Dil Sözlüğü’ne eklenmiştir.

•  Microplástico : Mikroplastik Çevrede bulunan küçük plastik parçalardır. Çevreye ve insan sağlığına yönelik tehditlerden biri haline gelen küçük plastik parçalarını belirleyen sözcüktür. Şampuanlar, deterjanlar, yüz temizleme ürünleri, diş macunları, kıyafetler, çantalar, ayakkabılar, araba lastikleri ve hatta bazı gıdalar da “küçük plastik parçaları” anlamına gelen mikroplastikleri içermektedir. Yani hepimiz göremediğimiz bu plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz ve doğaya salıyoruz. Fundeu BBVA’da bu tehlikeyi bir kez daha vurgulamak için yılın kelimesi olarak “microplástico”yu seçmiştir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32